reklama

ODS ale upozornila, že Babiš takovou politiku jako ministr financí neuplatňuje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek si pak všiml Babišova záměru kandidovat do voleb z posledního místa ve středních Čechách. Podle Kalouska se tím vyhýbá přímému střetu.

"Pokud dnes Andrej Babiš na sněmu ANO hovoří o potřebě nízkých a stabilních daní, je třeba se ho okamžitě zeptat, proč takovou politiku neuplatňuje jako ministr financí, který je za tuto oblast odpovědný?," uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Pro opakované návrhy ODS na snížení DPH a rušení zbytečných daní podle něj Babiš nikdy nehlasoval.

Skopeček uvedl, že současná vláda zavedla třetí sazbu DPH, opakovaně omezila výdajové paušály pro živnostníky a přinesla další administrativu v podobě kontrolního hlášení nebo EET. "Něco jiného jsou tedy pohádky pro delegáty sněmu ANO a televizní kamery, něco jiného je reálná politika ministerstva financí, které Andrej Babiš řídí," dodal Skopeček.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda návrh na snížení daní chválí. "Podnítil by hospodářský růst české ekonomiky a současně zachoval kýženou míru daňové progrese," sdělil ČTK. Snížení daní je prý navíc pozitivním signálem jak zahraničním investorům, tak zejména domácím firmám a podnikům, kterým "rozváže ruce" a snáze umožní aktivizovat jejich kapitál.

reklama