Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci zřejmě schválí změny ve vydávání řidičských průkazů

Poslanecká sněmovna (7.5.2014)
Poslanecká sněmovna (7.5.2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Lidé asi budou moci žádat o vydání řidičského průkazu nebo o jeho výměnu na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní. Totéž by mělo platit pro průkazy profesní způsobilosti a paměťové karty řidiče, které se dávají do digitálních tachografů. Uvádí to upravená novela poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, kterou by po dnešním druhém čtení mohla Sněmovna schválit ve druhé polovině března.

Na novinku ve vydávání průkazů si lidé ale budou muset počkat, změny mají nastat podle návrhu výboru pro veřejnou správu zhruba za 2,5 roku potom, co norma vyjde ve sbírce. Budou se totiž muset upravit informační systémy veřejné správy. O něco dříve, asi za dva roky od platnosti zákona, žadatelé nebudou muset přikládat k žádosti o řidičský průkaz papírovou fotografii. Úřad si opatří její digitální podobu z registru veřejné správy, nebo ji budou muset úředníci zhotovit vlastním fotoaparátem.

Lhůtu pro účinnost novely označil poslanec Jan Farský (STAN, za TOP 09) za neuvěřitelně dlouhou. Chce, aby novinky platily už od července příštího roku. Pevné účinnosti navrhl Jan Klán (KSČM), pro fotografie od 1. července 2019 a pro vydávání průkazů od 1. ledna 2020.

Papírová fotografie bude nadále nutná u mezinárodních řidičských průkazů. Za jejich vydání budou lidé nově platit 50 korun.

Výhradně úřady obcí s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště budou dále řešit například odebírání řidičských průkazů nebo pozastavování jejich platnosti, uvádí novela.

Poplatek za vydání řidičského průkazu vzroste z nynějších 50 korun na 200 korun. Původní znění poslanecké novely předpokládalo zdražení na 100 korun jen v případě, že žádost bude podána na jiném úřadě než v místě trvalého bydliště. Razantnější růst poplatku je podle zdůvodnění dán tím, že se neměnil řadu let a lidé ušetří za papírovou fotografii. Navíc obyvatelé, kteří žijí jinde než v místě bydliště, nebudou muset kvůli podání žádosti a vyzvednutí průkazu cestovat, což jim uspoří čas i peníze.

Už od letošního června budou moci lidé vyřizovat na všech úřadech obcí s rozšířenou působností registraci vozidel. Nyní je to možné stejně jako u řidičských průkazů jen v místě jejich bydliště nebo sídla firmy. Převod vozu je možný pouze na úřadu v bydlišti původního vlastníka.

Poslanec ODS Petr Bendl chce k novele připojit změnu vymezení pro zřizování ochranných pásem silnic. Zjednodušilo by to povolování reklamních zařízení v obcích, podle Bendla po slovenském a rakouském vzoru. Podobnou úpravu podal v minulosti jako samostatnou novelu Jaroslav Foldyna (ČSSD), vláda se k ní postavila záporně a Sněmovna ji dosud neprojednala.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky státní správa obce řidiči

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 14:47

Tragédie v královské rodině: Zemřela Rosie (†20), blízká příbuzná Williama a Harryho se zastřelila

Královskou rodinu postihla další ztráta. Dvacetiletá Rosie Rocheová, sestřenice princů Williama a Harryho a vnučka strýce princezny Diany, byla 14. července nalezena mrtvá ve svém rodinném domě v Norton nedaleko Malmesbury v hrabství Wiltshire. Vedle jejího těla byla nalezena střelná zbraň, uvedl koroner při úvodním slyšení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Pozor: Meningitida v Čechách. Jak nemoc poznat a jak jí předcházet?

Nedávný případ mexického studenta nakaženého meningitidou v Česku opět rozpoutal diskuze o tomto závažném onemocnění, které může mít fatální následky, pokud není včas rozpoznáno a léčeno. Zdravotníci proto znovu varují veřejnost a apelují na zvýšenou opatrnost zejména u rodičů malých dětí a dospívajících, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Co přesně meningitida je, jaké má příznaky a jak se jí lze účinně bránit?