reklama

„Trošku mě vzrušilo, že poslanci neschválili veřejný registr mluv, což je takový jednoduchá hračka, která má tím vědomím, že se to zveřejní a můžete se na to podívat – i když proč bychom se na to dívali - ale už to samotné vědomí by mělo tlumit některé roupy při rozkrádání státních rozpočtů nebo veřejných zakázek. Mluvilo se o tom asi tři roky, Rekonstrukce státu to navrhla, politické strany řekly, že to vítají. A teď došlo na hlasování a ČSSD, část ODS a část lidovců hlasovali proti, neprošlo to. Nesnesitelný skandál,“ nešetřil kritikou Kraus.

Ale rozhodně to není jediné politické téma, které ho vytočilo. „A pak je druhá věc – ty daně, jak navrhuje premiér. Oni teď před volbami přijdou s celou kopou fantastických nápadů, jeden z nich je, že se zvednou daně. Já osobně mám pocit, že mám daně 90 procent, ale… nepovažuji se za asociála. Snažím se na daně nemyslet, když je platím a když přijdu do nemocnice, kdy si říkám: ještěže platím daně, mají tady ta zařízení a tak dále. Ale co mě fascinuje je, že uvádí, že máme všichni rovnou daň 15 procent. A ono to vypadá, že všichni platí stejně – i když ze 100 tisíc zaplatíte 15 tisíc a ten, kdo vydělá 10 tisíc, zaplatí 1500. Ale ani to není pravda, jak jsem se dočetl,“ vysvětloval moderátor.

Poukázal na slova odborníků, podle kterých „jsou součástí daní odvody, slevy, solidární příplatek 7 procent pro ty, kteří vydělávají hodně“. „Zkrátka, když to všechno sečteme, tak žádná rovná daň neexistuje, protože slevy a úlevy má každý jiné podle toho, jestli je ženatý, má děti a tak. Čili místo 15 procent je dneska ta nejvyšší daň 32 procent. A to co pan Sobotka navrhuje, jak píšou pánové, kteří tomu na rozdíl ode mě rozumí, by vedla k tomu, že by byla až 39 nebo 43 procent. A on argumentuje tím, že musíme zmenšit nerovnost – ti, co mají hodně, platí málo a ti, co mají málo, by tím pádem mohli mít lepší možnost služeb. Podle těchto parametrů máme nejmenší nerovnost v Evropě, pokud jde o zdaňování. Takže když jsem si tohle přečetl, tak jsem pochopil, proč pan premiér v blahé paměti prodal OKD za babku,“ rýpnul si do premiéra Bohuslava Sobotky Kraus.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama