Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihu Moravy není nový případ žloutenky, může se to ale změnit. Hygienici varují před jedním zlozvykem

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Brno - Hygienici v Jihomoravském kraji sice nezaznamenali za poslední týden žádný nový případ žloutenky, to se ale může změnit s příchodem teplejšího počasí. S častější konzumaci jídla venku totiž riziko nákazy stoupá.

Od začátku roku hygienici evidují 24 potvrzených případů, loni jich na jihu Moravy bylo 448. Už druhý týden hygienici nemají žádný nový případ žloutenky.

Stejná situace však byla i na začátku února, a poté se objevilo šest případů. "Lze předpokládat, že epidemie může vyhasínat. My se ale ještě neradujeme. Otepluje se, lidé začnou jíst potraviny na ulicích, a může se cokoli stát," zdůraznila vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Lidé by ale neměli ani sdílet jednu svačinu, pití, cigaretu a ani se utírat stejným ručníkem.

"Lidé mají zvyk, si při předávání pití otřít hrdlo láhve rukou, což je největší chyba. Kontaktem ruky nakaženého s hrdlem se na něj může dostat nákaza, která se pak přenese na jiného člověka," upozornila Ciupek.

Témata:  Jihomoravský kraj zdraví lékaři žloutenka

Související

Aktuálně se děje

16. září 2025 8:23

Životní láska. Zamilovaný Pavel Nedvěd nešetří superlativy

Dara Rolins a Pavel Nedvěd v posledních týdnech ustáli nával spekulací a snoubenec známé zpěvačky se za to odvděčil krásnými slovy. Popovou hvězdu označil za lásku svého života a promluvil o jejich společných snech. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy