Praha - Muslimská dívka Eman Ghaleb studuje na gymnáziu v Teplicích svého hidžábu se vzdát nehodlá. Na ředitele školy ale část veřejnosti tlačí, aby kvůli tomu studentku vyloučil. Ředitel to však odmítl.
"Šátek podle mě do školy v České republice nepatří, ale legitimním důvodem pro vyloučení žačky ze školy není," řekl v pořadu Pro a proti na Českém rozhlase poslanec Hnutí — Úsvit Národní koalice a bývalý učitel Martin Lank.
Podle něj není špatné trvat na tom, aby žačka šátek odložila,. "V České republice máme nějaké tradice, kulturu a zvyklosti, a pokud u nás chce někdo žít, měl by se přizpůsobit on, ne že se budeme přizpůsobovat my jemu," dodal.
"Šátek podle mě není žádným náboženským symbolem... Je problém, jestli islám v současné podobě a jeho projevech se dá ještě brát jako náboženství. On už je spíše politickou ideologií, která jednoznačně omezuje lidská práva... Pokud by to tím šátkem končilo, tak by problém nebyl. Ale pokud by to byl jen začátek, následně to pokračovalo salámovou metodou , tak přijdou další věci, a je otázka, kde to skončí," podotkl.
Odborník na vzdělávání z obecně prospěšné společnosti Edu-in Bohumil Kartous ale tvrdí, že v České republice neexistuje žádná právní opora pro to zakazovat jakékoli náboženské symboly ve školách. "Listina základních lidských práv a antidiskriminační zákon jsou v naprostém souladu, a toto je něco, na co má člověk v naší zemi základní právo," uvedl expert.
"Pan Lank tady předkládá nějaké apokalyptické vize, ke kterým se ani v nejmenším nepřibližujeme... Byl bych rád, aby když uvádí nějaké příklady ze zahraničí, aby byl konkrétní, ale já nevím o školách, kde se kvůli muslimským žákům omezuje vepřové ve školní jídelně nebo se nepodává ruka učitelům," dodal.
Témata: Martin Lank, muslimové, Islám
Související
7. června 2017 15:20
25. května 2017 17:04