reklama

"Důvodem je to, jakým způsoben pan Lidinský vede stranu. To, že se spojuje s lidmi jako je pan Bartoš z Národní demokracie, s lidmi, se kterými já nechci mít nic společného, nechci s nimi být spojován. To, že strana nebude kandidovat samostatně a místo toho umožňuje členům kandidovat na kandidátkách jiných stran, což právě vím i o kandidatuře na kandidátce Rozumných, kde je i pan Bartoš, je nepřijatelné," odůvodnil své rozhodnutí pro EuroZprávy.cz.

Naznačil, že nabídky od jiných stran už dostal, zatím se ale nijak nerozhodl. "V tuto chvíli nepřestupuji do žádné strany. Chci si to nechat uležet a uvidím, co dál. Mám nějaké možnost, mám nabídky, ale v tuto chvíli nikam nepřestupuji," zopakoval.

Myšlenky o opuštění strany ho začaly napadat loni po krajských volbách, kdy Úsvit - Národní koalice neuspěl. "Když jsem kritizoval krajskou kampaň a vedení s panem Lidinským, čekal jsem alespoň nějakou sebereflexi poté, co Úsvit dopadl v krajských volbách tristně. Místo sebereflexe svolal pan Lidinský volební sněm," upřesnil. Na něm mu prý šlo o to, aby se lidí, kteří kritizovali, že kampaň je špatná a že se zaměřovala jen na migraci, zbavil.

"Já jsem v té chvíli uznal, že Lidinský je lídrem a dal jsem mu prostor, aby ukázal, co v něm je a že to, co sliboval, splní. Stal se opak. Pan Lidinský se stáhnul úplně, neprezentuje se nikde, není lídrem. Lídr musí být vidět, musí motivovat a táhnout dopředu a musí řešit všechna témata," sdělil.

S kolegy Janou Hnyklovou a Martinem Lankem se prý několik měsíců snažili o svolání celorepublikového sněmu Úsvitu, který by rozhodl o programu do voleb a personálním obsazení kandidátek. To však vedení v čele s Lidinským neumožnilo.

"Udělal jsem opravdu vše pro to, abych Úsvit zachránil, bylo to moje dítě, byl jsem tady od začátku. Ve chvíli, kdy vidíte, že nemáte vliv na směřování strany, pak zjistíte, že bojujete s větrnými mlýny," dodal Černoch.

Včera opustila řady Úsvitu právě poslankyně Jana Hnyklová, předtím poslanec Marin Lank, který se přidal k Realistům Petra Robejška. 

reklama