reklama

"Lesy jsou naše přírodní bohatství, které musíme chránit," uvedl Sobotka. Ministerstvo v důvodové zprávě k novele zákona píše, že vycházelo při tvorbě normy z koaliční smlouvy. "Nebudeme privatizovat státní lesy" a "zákonem stanovíme nezcizitelnost státních lesů", uvádí smlouva. "Státní lesy musí aktivně přispívat k udržení zaměstnanosti v regionech," konstatuje.

Podle mluvčího Vojenských lesů a statků (VLS) Jana Sotony se výraz "státní lesy" týká i majetku VLS. Zakladatelem VLS je ministerstvo obrany. "Novelu chápeme jako upřesnění stávajícího legislativního rámce a nemáme vůči ní připomínek," řekl ČTK Sotona.

Vojenské lesy spravují 126.000 hektarů lesů ve výcvikových prostorech armády, jde zhruba o pět procent lesní půdy v Česku. Jsou tak druhým největším podnikem v oboru po Lesích ČR. Pokud začne novela platit, bude tak o převodech vojenských lesů rozhodovat ministerstvo zemědělství.

V současnosti je v legislativním procesu ještě další novela zákona o lesích. Zavádí marketingový lesnický a dřevařský fond, který by měl začít fungovat od roku 2018. Jsou pod ní podepsáni většinou koaliční poslanci v čele s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Fond má pomoci ke snížení vývozu surového dříví z Česka. Povinné odvody by podle novely měli platit majitelé lesů a zpracovatelé dřeva. Fond by měl ročně hospodařit se zhruba 31 miliony korun, polovinu z nich dá do rozpočtu stát. Provozní náklady fondu by neměly přesáhnout pětinu jeho příjmů. Tuto novelu zatím vláda neprojednala.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama