Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodová reforma: Změny v režii Fialovy vlády schváleny. Fatální je toto

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Změny důchodů v režii Fialovy vlády, včetně dnes schválených úprav, ušetří roku 2050 českým veřejným financím 300 miliard ročně v dnešních cenách. Fatálním problémem je, že na nich není shoda napříč politickým spektrem.

Dnešní schválení změn v českém důchodovém systému znamená významné kroky k dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Odhaduje se, že úpravy provedené současnou vládou přinesou do roku 2050 úsporu až 300 miliard korun ročně, a to v dnešních cenách. Kvůli inflaci a očekávanému ekonomickému růstu se však tato částka může reálně zvýšit, což by mohlo pomoci stabilizovat rozpočet v dlouhodobém horizontu.

Fatálním problémem zůstává, že změny postrádají podporu napříč politickým spektrem, což ohrožuje jejich budoucí udržitelnost. Tento nedostatek shody mezi stranami vytváří riziko, že další vlády tyto reformy zruší či přepracují, podobně jako se stalo s reformou vlády Petra Nečase, kterou následně změnila vláda Bohuslava Sobotky. Bez politické stability je přitom téměř nemožné, aby důchodový systém mohl dlouhodobě prosperovat.

Přijaté změny představují tři možné scénáře vývoje důchodového schodku do roku 2050. Bez jakýchkoliv úprav by se očekával schodek na úrovni 5 % HDP, což představuje zhruba 400 miliard korun. Se současně schválenými změnami by tento schodek klesl na 3 % HDP (asi 240 miliard korun). Dnešní úpravy, včetně zvyšování důchodového věku a omezení předčasného odchodu do důchodu, by pak schodek snížily na 1,25 % HDP, což by znamenalo deficit pouze 100 miliard korun.

Témata:  důchodová reforma důchody vláda Petr Fiala (ODS)

Související

Aktuálně se děje

28. února 2026 10:07

Česko neplní závazky NATO. Spojencům leze na nervy

Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš: Írán je hrozba pro EU. Na eskalaci reaguje i opozice

Čeští politici s napětím sledují eskalaci konfliktu na Blízkém východě, kde společné síly Spojených států a Izraele zasáhly strategické cíle na íránském území. Předseda vlády Andrej Babiš označil tento krok za pochopitelný, přičemž zdůraznil, že nekontrolovaný jaderný ambice Teheránu a jeho podpora mezinárodního terorismu představují přímou hrozbu nejen pro stabilitu regionu, ale i pro bezpečnost celé Evropy.