Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na důchody by bez reformy nebylo, řekl Vystrčil. Senátoři reformu schválili

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senát ve středu schválil vládní důchodovou reformu, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let. Příslušnou novelu zákona už v listopadu schválili poslanci. Chybí ještě podpis prezidenta Petra Pavla, který dříve avizoval, že hodlá reformu posvětit. 

Senát o výsledku středečního hlasování informoval na sociální síti X. Pro schválení novely zákona o důchodovém pojištění ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou hlasovalo 48 členů horní parlamentní komory. 

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) došlo ke schválení reformy po podrobné diskuzi. "Pokud bychom žádnou systémovou změnu neudělali, pro dnešní čtyřicátníky a mladší by na důchody prostě nebylo. Schválení změn v zákoně o důchodovém pojištění je důležitý první krok, o kterém předchozí vlády pouze mluvily," zdůraznil. 

Jde o výsledek stovek hodin práce a jednání, komentoval premiér Petr Fiala (ODS) včerejší posun. "Třicátníci a čtyřicátníci už nemusí mít obavy, že by neměli důstojné důchody. Senát právě schválil důchodovou reformu, která je k tomu klíčovým předpokladem. Reforma ale pomůže třeba také rodinám s dětmi nebo pracujícím seniorům. Je dobře, že ji senátoři a senátorky podpořili," napsal na síti X. 

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zajistila nynější vláda důstojné důchody pro všechny generace. "Desítky let se tu o reformě stále jen mluvilo, ale až my jsme reformu připravili," poznamenal lidovecký politik. 

Důchodový věk má nově lépe odrážet postupný očekávaný nárůst věku dožití, který je podle autorů reformy transparentním a nezpochybnitelným demografickým ukazatelem. Zastropován bude na 67 letech, přičemž této hranice bude dosaženo až v roce 2056 u osob narozených v roce 1989. 

Další novinkou je rodinný vyměřovací základ, který ocení výchovu dětí a péči a má tedy vyřešit příčinu nízkých penzí u pečujících. Systém má postupně nahradit výchovné. Reformou také dojde téměř ke zdvojnásobení minimální výše základní a procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na částku odpovídající 20 % průměrné mzdy.

Všechny osoby pracující na pracovištích s přítomností rizik kategorie 4 podle zákona o ochraně veřejného zdraví budou zvýhodněni formou snížení důchodového věku o 15 měsíců při odpracování 2200 směn nebo až o 30 měsíců po odpracování 4 400 směn. 

Mezi další změny, které jsou součástí reformy, patří také zavedení polovičního krácení procentní výměry předčasného starobního důchodu u osob, které získaly aspoň 45 let doby pojištění. Dojde také k prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod, která bude opět činit 5 let, což umožní většímu okruhu vdov a vdovců čerpat pozůstalostní důchod.

Od roku 2027 se také budou moci manželé nebo partneři dobrovolně rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění. Při výpočtu důchodu se na ně bude v tomto období pohlížet tak, jako by měli stejný příjem. Opatření má za cíl zajistit vyšší důchod partnerovi, který měl nižší příjem v produktivním věku.

Do výpočtu důchodů se bude nově započítávat také úspěšně dokončené doktorské studium, pro které bude zaveden nový typ náhradní doby pojištění.

Reformou se důchody přizpůsobí postupnému stárnutí společnosti. Od roku 2026 až do 2035 se tak bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu do první redukční hranice, a to na 90 % pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Také procento za rok pojištění se sníží z 1,5 % na 1,45 % pro důchody přiznané v roce 2035 a později. Průměrná výše nově přiznávaných důchodů i přes toto opatření stabilně poroste, za 10 let přibližně o 10 tisíc korun.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky důchodová reforma důchody Miloš Vystrčil

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy