Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpřísnění cizineckého zákona? Část návrhu je v rozporu s právem, varuje rada vlády

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Poslanec Václav Klučka (ČSSD) navrhl změny cizineckého zákona, které by zpřísnily podmínky pro migranty. Rada vlády pro lidská práva s nimi však nesouhlasí a poukazuje, že části návrhu v rozporu s českým ústavním pořádkem i s unijním a mezinárodním právem.

Návrhy omezují například právo na slučování rodin či možnost soudního přezkoumání rozhodnutí v řízeních o pobytu cizinců. „Rada konstatovala, že některé části návrhu (k cizinecké novele) mohou být v rozporu s ústavním pořádkem České republiky a se závazky České republiky podle mezinárodního práva," uvedl po jednání ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Dodal, že se stanoviskem rady seznámí poslance před závěrečným hlasováním o novele ve Sněmovně.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) má novela podpořit migraci, která bude přínosná pro českou ekonomiku a neohrozí bezpečnost země. Klučkův návrh kritizoval vládní výbor pro práva cizinců, který je součástí vládní lidskoprávní rady. Ve svém podnětu uvedl deset výhrad. Rada pro lidská práva z nich dnes podle Chvojkova mluvčího Michala Kačírka schválila čtyři.

Podle výboru i rady představuje zásah do práv cizinců to, že by o nevydání, zrušení či neprodloužení povolení k jejich dlouhodobému či trvalému pobytu už neměl rozhodovat správní soud. Vyloučení soudního přezkumu rozhodnutí je v rozporu s evropskými pravidly a úmluvami, uvádí se v podnětu.

Podle poslaneckého návrhu by se měl omezit i soudní přezkum v případě, kdyby člověk ze zahraničí přišel v Česku o svobodu. Pokud by zadržování bylo nezákonné, cizinec by nemohl žádat u soudu odškodnění. Návrh počítá i se zastavením řízení o žalobách a kasačních stížnostech.

Cizinec by mohl také přijít o povolení k pobytu, pokud by úřadům předložil padělané či neplatné doklady, nebo po pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin. Vládní rada a její výbor poukazují na to, že zrušit pobyt by tak bylo možné ne kvůli závažnému činu, ale i kvůli jakémukoliv přečinu. Podle nich je to v rozporu s právem EU, chybí ohled na přiměřenost činu a trestu. Návrh prý také omezuje právo cizinců na sloučení rodiny s českým příbuzným či s příbuzným z EU. Lidé ze zemí mimo unii by nemohli žádat o povolení k pobytu pro sebe jako člena rodiny, pokud by se do Česka dostali a pobývali v něm bez platných dokladů a víz.

Výbor navrhl, aby vládní rada kabinet a poslance i senátory vyzvala k tomu, aby zásahy do práv cizinců nepřipustili a Klučkův návrh nepodpořili.

Rada se letos sešla poprvé. Poprvé ji také řídil Chvojka. Jejím předsedou se stal poté, co v ministerské funkci loni vystřídal Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Témata:  migrace cizinci Jan Chvojka

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.