Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piráti neuspěli: Věková hranice pro senátory zůstane 40 let

Senát Parlamentu ČR
Senát Parlamentu ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost České pirátské strany spojenou s návrhem na zrušení věkové hranice pro vstup do Senátu. Ústava a volební zákon ji stanoví na nejméně 40 let věku. ČTK to zjistila z přehledu plenárních věcí Ústavního soudu, důvodem odmítnutí je dílem neoprávněnost navrhovatele, dílem zjevná neopodstatněnost.

Piráti se loni pokusili vyslat do senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek Lukáše Černohorského. Voleb se ale zúčastnit nemohl právě kvůli nízkému věku. Magistrát ve Frýdku-Místku jeho přihlášku odmítl registrovat, následnou žalobu zamítl Krajský soud v Ostravě.

Na ústavní soudce se pak obrátil sám Černohorský i Piráti jako strana. Černohorského soudci označili za neoprávněného navrhovatele, podnět Pirátů odmítli jako neopodstatněný.

"Podle hodnocení Ústavního soudu krajský soud při svém rozhodování, jehož výsledkem je napadené rozhodnutí, postupoval důsledně dle zákona a Ústavy a své rozhodnutí i řádně odůvodnil," stojí ve stručném usnesení. Soud zdůraznil, že věková limitace je součástí ústavy od jejího přijetí.

Piráti se domnívají, že konkrétní dovednosti jsou důležitější než věk. "Hranice 40 let pro senátory je iracionálně vysoká. Poslanci, kteří mohou prosadit zákon i přes odmítnutí Senátem, a v důsledku mají silnější pozici, mohou být zvoleni už v 21 letech. Soudci mohou být jmenováni ve věku 30 let a o míře jejich zodpovědnosti snad není třeba diskutovat," uvedl loni Černohorský v tiskové zprávě.

Celá řada současných i minulých senátorů neměla s politikou ani veřejnými funkcemi do chvíle zvolení prakticky žádné zkušenosti, často jde o veřejně známé osobnosti, učitele, sportovce, lékaře, argumentovali Piráti. Černohorský se podle nich v politice a veřejném dění angažuje řadu let, dva roky byl předsedou strany, navíc má užitečné znalosti z technologické oblasti.

Tři ústavní soudci, Kateřina Šimáčková, Vojtěch Šimíček a Milada Tomková, měli odlišné stanovisko než většina pléna. Zpochybnili odmítnutí Černohorského podnětu pro neoprávněnost navrhovatele. Celkové odmítnutí pirátských argumentů jim pak připadalo příliš strohé, byť s výsledkem, tedy s tím, že Ústavní soud nemá či nemůže věkovou hranici rušit, souhlasili.

"Když už však naši mládež nepustíme do Parlamentu či k volebním urnám, případně i část střední generace do Senátu, aspoň bychom jim měli pořádně vysvětlit, že musí hledat jinou cestu než prostřednictvím soudní litigace (řízení)," uvedla ve svém stanovisku Kateřina Šimáčková, původní soudkyně zpravodajka, kterou nakonec nahradil Tomáš Lichovník se stručnějším nálezem.

Témata:  Česká pirátská strana Ústavní soud ČR Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.