Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanec Chalupa chce návrat branné výchovy

4. celostátní sněm hnutí ANO
4. celostátní sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brno - Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) chce prosadit do volebního programu hnutí ANO obnovení Svazu brannosti, zavedení branné výchovy do škol jako povinného předmětu a vybudování integrovaného výcvikového střediska ve Vyškově. Podle něj to může být základem pro to, aby se mohlo v budoucnu přemýšlet o opětovném zavedení základní vojenské služby.

Svaz brannosti fungoval za prezidenta Edvarda Beneše. Podle Chalupy by svaz sdružoval profesionály se zbraněmi, dobrovolníky, aktivní zálohy, dobrovolné zálohy, ale i občany, kteří nechtějí být profesionály ani aktivními zálohami, ani dobrovolnými zálohami, ale jsou ochotní se podílet na pomoci státu v případě krizové situace.

"V případě hrozby je můžeme využít, ale i je vyvinit z dopadů. Lidé, kteří budou takto sdružení, budou na seznamu České republiky jako síly k obraně vlasti, takže na ně nebude dopadat směrnice o zbraních," řekl Chalupa v Brně.

Branná výchova s přípravou školáků na krizové situace by podle něj měla být povinným předmětem. Začít by s ním chtěl na základních a pokračovat i na středních školách. "Obsahovala by informace o možných nebezpečích, věci okolo přežití, třeba střelbu ze vzduchovky, jak se to ovládá, ale také znalosti o kybernetické bezpečnosti, co s mobily, tablety, co dávat na internet, nedávat a taky by obsahovala tělesnou výchovu a různá cvičení," řekl Chalupa.

A zavedení základní vojenské služby? "Je to rozumné a možná i prospěšné, ale teď na to není vhodná situace. Zbavili jsme se ubytovacích a stravovacích kapacit, nemáme instruktory a odhadem by zavedení vyšlo na deset miliard korun. Navíc na to populace není mentálně ani psychicky připravená, což by ale mohla časem branná výchova změnit," uvedl Chalupa.

Témata:  školství Armáda České Republiky Hnutí ANO Bohuslav Chalupa

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.