Praha - Úterní útok toxickým plynem si v syrském městě Chán Šajchúnu podle různých zdrojů zatím vyžádal 72 až 100 obětí. Pokud se prokáže, že je za něj odpovědný režim prezidenta Bašára Asada, byla by podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na místě "razantní reakce".
Šéf české diplomacie to řekl v Bruselu s tím, že v takovém případě by jednou z variant na pořadu dne bylo i stažení české velvyslankyně v Damašku Evy Filipi. Česká republika je jedinou zemí EU, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.
Český ministr dnes upozornil, že stále není přesně jasné, co se skutečně stalo. "To, co se stalo v Idlibu, je otřesná věc. Je to zločin, na který člověk těžko hledá slova," řekl Zaorálek. Případné použití chemických zbraní podobným způsobem považuje za něco "nepředstavitelného a šíleného".
Syrská opozice tvrdí, že na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Moskva i Sýrie takový útok popírají a uvádějí, že plyn pocházel z exploze chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Což zase odmítají povstalci.
Zaorálek řekl, že by byl rád, kdyby se rada dokázala shodnout na potřebě zahájit vyšetřování a zjistit, kdo je za útok odpovědný. Požádal české tajné služby, aby případně poskytly informace ze svých vlastních zdrojů a spolupracovaly se zahraničními partnery.
Útok podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dokládá potřebu vyvinutí tlaku na strany sedmiletého syrského konfliktu, aby konečně pochopily, že je třeba jej ukončit. "Je třeba zajistit, že v Astaně se prosadí skutečné příměří, že v Ženevě se skutečně posunou mírové rozhovory směrem k politickému řešení," podotkl. Mezinárodní společenství musí též efektivně pomáhat obyčejným Syřanům, kteří trpí nejvíce ať už v Sýrii či jako uprchlíci v okolních zemích.
Témata: Lubomír Zaorálek, Bašár Asad, Sýrie
Související
16. července 2021 18:39
27. května 2021 17:03
16. dubna 2021 21:59
13. dubna 2021 21:45
13. dubna 2021 12:51
11. dubna 2021 22:01