Bašár Asad

Vojenská kolona UN (OSN) na základně Golanských výšinách

O co jde na Golanských výšinách? Kdo je kontroluje, má zásadní výhodu

Svět Analýza

Zatímco se Sýrie postupně vzpamatovává z kolapsu diktátorského režimu Bašára Asada, Izrael zahájil vojenskou ofenzivu s cílem upevnit svou kontrolu nad strategicky významnými Golanskými výšinami a potenciálně rozšířit své území. Co však činí tuto oblast tak zásadní pro obě země, které o ni soupeří již desítky let?

Bašár al-Asad

Svět

Úniková operace organizovaná tajnými službami. Jak Rusko dostalo Asada pryč ze Sýrie?

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

Bašár al-Asad

Kam se poděl padlý prezident Sýrie? Rusko poprvé otevřeně promluvilo o Asadovi

Svět

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova převezen do Ruska po rychlém pádu režimu. Tento krok má demonstrovat ochotu Ruska poskytovat ochranu spojencům v mimořádných situacích. Rjabkov v rozhovoru pro NBC News uvedl, že Asad je nyní v bezpečí a Rusko nebude spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC), aby ho vydalo k soudu, protože ani Rusko, ani Sýrie neuznávají jurisdikci ICC.

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Bezesné noci pro Putina. Může ho čekat stejný osud jako syrského diktátora?

Domov Komentář

Syrský prezident Bašár Asad zažil osud, který je noční můrou všech diktátorů: byl nucen opustit svou zemi, aby unikl pomstě triumfující opozice. Z Damašku uprchl do Moskvy, kde našel útočiště u svých loajálních spojenců, a to na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruský lídr má nyní mnoho důvodů k zamyšlení.

Věznice

Asadova "lidská jatka". V brutální syrské věznici může být i sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Svět

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Svět

Asadův pád zasadil těžkou ránu Rusku

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

Ilustrační fotografie

Pád Asadova režimu otřásá trhem: Češi se bojí zdražení pohonných hmot

Byznys

Nečekaně rychlý pád syrského režimu Bašára Asada může vést k růstu cen ropy na světových trzích, a to v rozsahu až deset dolarů na barel. Nestane se tak však přímo a bezprostředně, neboť syrská ropná naleziště už delší dobu kontrolují kurdské síly a americká vojska, na čemž se po dnešku nic nemění. 

Bašár Asad a Vladimir Putin

Asad uprchl s rodinou do Moskvy. Rusko mu udělilo azyl

Svět

Svržený syrský prezident Bašár Asad i s rodinou dorazil do Moskvy, kde získal azyl. Informuje o tom americká stanice CNN s odvoláním na zprávu kremelské zpravodajské agentury TASS. Nepotvrdily se tak zvěsti o tom, že mohl zahynout na palubě letadla, kterým uprchl ze Sýrie před rebely. 

Čerpací stanice

Pád Asadova režimu může dopadnout i na Čechy. Jde o ceny pohonných hmot

Nečekaně rychlý pád syrského režimu Bašára Asada může vést k růstu cen ropy na světových trzích, a to v rozsahu až deset dolarů na barel. Nestane se tak však přímo a bezprostředně, neboť syrská ropná naleziště už delší dobu kontrolují kurdské síly a americká vojska, na čemž se po dnešku nic nemění.

Bašár al-Asad

Bašár Asad opustil Sýrii, tvrdí Moskva. Z funkce prezidenta odstoupil

Svět

Bašár Asad opustil Sýrii a rozhodl se odstoupit z funkce prezidenta, oznámilo Rusko, které v posledních letech pomáhalo držet jeho režim při životě. Dařilo se to do neděle, kdy jednotky rebelů vtrhly do hlavního města Damašku a oznámily konec jeho vlády, která trvala 24 let. 

Vladimir Putin a Donald Trump

Svět

Trump se po pádu Asadu obrací na Putina: Začněte jednat o Ukrajině

Asadův režim v Sýrii padl, protože ho přestalo chránit Rusko, míní zvolený americký prezident Donald Trump. Moskva je teď podle Trumpa oslabená, proto ji vyzval k zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Jinak podle vítěze listopadových prezidentských voleb hrozí větší a mnohem horší konflikt. 

Petr Fiala

První stanovisko Česka k dění v Sýrii. Asadovi nevyšla sázka na Rusko, říká Fiala

Svět

Česko sleduje nejnovější události v Sýrii a vyzývá občany, aby zemi opustili, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v neděli dopoledne na sociální síti. Syrský prezident Bašár Asad v letadle uprchl ze země na neznámé místo poté, co rebelové v neděli obsadili hlavní město Damašek a oznámili konec jeho vlády v televizním vysílání. Asad stál v čele Sýrie od července 2000. 

Bašár Asad

Syrská armáda se pokouší bránit Damašek. Asad z něj zřejmě utekl

Svět

Syrská armáda oznámila, že opevňuje své obranné pozice v okolí Damašku a v jižních oblastech Sýrie. Toto rozhodnutí přichází v reakci na rychlý postup povstaleckých sil směrem k hlavnímu městu. Podle informací CNN od důvěryhodného zdroje se přitom syrský prezident Bašár al-Asad nenachází v hlavním městě Damašku a jeho rodina už utekla do Ruska.

Recep Tayyip Erdoğan

Pád Asada se blíží? Erdogan rozehrál v Sýrii politické šachy

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Erdogan se chtěl podle tureckých médií setkat s Asadem

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil přání setkat se s Bašárem Asadem, pokud by se syrský prezident zúčastnil nynějšího summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Uvedl to dnes turecký provládní deník Hürriyet. Erdogan podle listu zároveň připustil, že se Asad summitu v uzbeckém Samarkandu nezúčastní.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy