Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První stanovisko Česka k dění v Sýrii. Asadovi nevyšla sázka na Rusko, říká Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česko sleduje nejnovější události v Sýrii a vyzývá občany, aby zemi opustili, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v neděli dopoledne na sociální síti. Syrský prezident Bašár Asad v letadle uprchl ze země na neznámé místo poté, co rebelové v neděli obsadili hlavní město Damašek a oznámili konec jeho vlády v televizním vysílání. Asad stál v čele Sýrie od července 2000. 

Fiala na síti X uvedl, že české úřady sledují situaci v Sýrii. "Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů. Českým občanům doporučujeme opustit zemi. Pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničních věcí," napsal premiér.

"Vzhledem k pokračujícímu ozbrojenému konfliktu a související celkové destabilizaci bezpečnostní situace v zemi MZV ČR varuje občany ČR před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území již nacházejí, vyzývá k jejímu opuštění," stojí ve varování na webu ministerstva. Lidem se doporučuje v případě potřeby kontaktovat velvyslanectví v Damašku. 

O Asadově útěku informovala stanice Sky News, která se odkazuje na dva syrské armádní zdroje agentury Reuters. Syrská armáda měla již oznámit příslušníkům, že 24 let trvající vláda Bašára Asada je u konce. To tvrdí také rebelové, kteří se objevili ve státní televizi, kde oznámili konec Asadovy vlády a propuštění politických věznů. "Ať žije Sýrie, svobodná a hrdá," prohlásili ve vysílání. 

Podle zdrojů americké televize CNN probíhá v Damašku pátrání po Asadovi. Rebelové vyslýchají vojáky či pracovníky tajných služeb, kteří by mohli vědět, kam zamířil. O syrském prezidentovi nejsou žádné oficiální informace od nedělního rána, kdy rebelové vstoupili do hlavního města. 

Asad podle dostupných informací stihl na poslední chvíli odletět z mezinárodního letiště v Damašku na palubě letounu Iljušin Il-76. Rebelové na telegramu uvedli, že "tyran" Asad zemi opustil, a oznámili začátek nové éry. V tuto chvíli není jasné, kam dlouholetý vůdce této arabské země odcestoval. 

Syrský premiér Mohammad Ghazi al-Jalali řekl, že je připraven předat vládu opozici. Lidem zdůraznil, že Damašek neopustil. "Jsem tady u sebe doma. Neopustil jsem zemi a nemám to v úmyslu," uvedl podle Sky News s tím, že očekává pokračování fungování veřejných a státních institucí. 

Rebelové také oznámili osvobození notoricky známého vězení Sajdnája, které se nachází severně od Damašku. Organizace Amnesty International jej ve zprávě z roku 2017 označila za "lidská jatka". 

Nečekaně rychlý pád Asadova režimu přichází v době, kdy je Sýrie zdecimovaná lety války, zdůraznila politická analytička Dara Conduitová z University of Melbourne. Zmínila, že roli sehrálo oslabení Ruska, Íránu či Hizballáhu ve vlastních konfliktech. "Asad je teď v obzvlášť slabé pozici," řekla pro BBC News. Konstatovala však, že poslední vývoj je i tak obdivuhodný.

Témata:  Sýrie Petr Fiala (ODS) Bašár Asad zahraničí

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.