Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bašár Asad opustil Sýrii, tvrdí Moskva. Z funkce prezidenta odstoupil

Bašár al-Asad
Bašár al-Asad
Foto: Wikimedia Commons

Bašár Asad opustil Sýrii a rozhodl se odstoupit z funkce prezidenta, oznámilo Rusko, které v posledních letech pomáhalo držet jeho režim při životě. Dařilo se to do neděle, kdy jednotky rebelů vtrhly do hlavního města Damašku a oznámily konec jeho vlády, která trvala 24 let. 

Assad se rozhodl opustit prezidentský post a zemi a předal instrukce k pokojnému předání moci, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení podle CNN. "Rusko se nezúčastnilo těchto jednání. Ruská federace je v kontaktu se všemi skupinami syrské opozice," dodal úřad. 

Oficiálně není známo, kdy se nyní Asad nachází a zdali je vůbec naživu. V okamžiku, kdy přicházely zprávy o obsazení hlavního města rebely, vzlétlo z letiště v Damašku letadlo, které nejprve nabralo směr k syrskému pobřeží. Podle informací z platformy Flightradar se však stroj náhle otočil, letěl pár minut na druhou stranu a následně z mapy zmizel.

Asad byl podle dvou zdrojů agentury Reuters ze syrské armády na palubě letadla. Zdroje uvedly, že je velmi pravděpodobné, že je po smrti. "Zmizelo z radaru, asi došlo k vypnutí odpovídače, ale věřím, že je pravděpodobnější, že letadlo bylo sestřeleno," řekl jeden ze zdrojů. 

Ovšem turecký ministr zahraničí Hakan Fidan na tiskové konferenci v katarském Dauhá připustil, že syrský prezident mohl úspěšně uprchnout ze země. "Nemůžu to komentovat, ale zřejmě je mimo Sýrii," odpověděl na dotaz CNN. 

Asad v letadle uprchl ze země na neznámé místo poté, co rebelové v neděli obsadili hlavní město Damašek a oznámili konec jeho vlády v televizním vysílání. Asad stál v čele Sýrie od července 2000. O Asadově útěku informovala stanice Sky News, která se odkazuje na dva syrské armádní zdroje agentury Reuters.

Syrská armáda měla již oznámit příslušníkům, že 24 let trvající vláda Bašára Asada je u konce. To tvrdí také rebelové, kteří se objevili ve státní televizi, kde oznámili konec Asadovy vlády a propuštění politických věznů. "Ať žije Sýrie, svobodná a hrdá," prohlásili ve vysílání. 

Podle zdrojů americké televize CNN probíhá v Damašku pátrání po Asadovi. Rebelové vyslýchají vojáky či pracovníky tajných služeb, kteří by mohli vědět, kam zamířil. O syrském prezidentovi nejsou žádné oficiální informace od nedělního rána, kdy rebelové vstoupili do hlavního města. 

Asad podle dostupných informací stihl na poslední chvíli odletět z mezinárodního letiště v Damašku na palubě letounu Iljušin Il-76. Rebelové na telegramu uvedli, že "tyran" Asad zemi opustil, a oznámili začátek nové éry. V tuto chvíli není jasné, kam dlouholetý vůdce této arabské země odcestoval. 

Syrský premiér Mohammad Ghazi al-Jalali řekl, že je připraven předat vládu opozici. Lidem zdůraznil, že Damašek neopustil. "Jsem tady u sebe doma. Neopustil jsem zemi a nemám to v úmyslu," uvedl podle Sky News s tím, že očekává pokračování fungování veřejných a státních institucí. 

Témata:  Bašár Asad Sýrie Rusko

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.