Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asadova vláda končí, oznámili rebelové i vojáci. Prezident uprchl ze země

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Syrský prezident Bašár Asad v letadle uprchl ze země na neznámé místo poté, co rebelové v neděli obsadili hlavní město Damašek a oznámili konec jeho vlády v televizním vysílání. Asad stál v čele Sýrie od července 2000. 

O Asadově útěku informovala stanice Sky News, která se odkazuje na dva syrské armádní zdroje agentury Reuters. Syrská armáda měla již oznámit příslušníkům, že 24 let trvající vláda Bašára Asada je u konce. To tvrdí také rebelové, kteří se objevili ve státní televizi, kde oznámili konec Asadovy vlády a propuštění politických věznů. "Ať žije Sýrie, svobodná a hrdá," prohlásili ve vysílání. 

Podle zdrojů americké televize CNN probíhá v Damašku pátrání po Asadovi. Rebelové vyslýchají vojáky či pracovníky tajných služeb, kteří by mohli vědět, kam zamířil. O syrském prezidentovi nejsou žádné oficiální informace od nedělního rána, kdy rebelové vstoupili do hlavního města. 

Asad podle dostupných informací stihl na poslední chvíli odletět z mezinárodního letiště v Damašku na palubě letounu Iljušin Il-76. Rebelové na telegramu uvedli, že "tyran" Asad zemi opustil, a oznámili začátek nové éry. V tuto chvíli není jasné, kam dlouholetý vůdce této arabské země odcestoval. 

Syrský premiér Mohammad Ghazi al-Jalali řekl, že je připraven předat vládu opozici. Lidem zdůraznil, že Damašek neopustil. "Jsem tady u sebe doma. Neopustil jsem zemi a nemám to v úmyslu," uvedl podle Sky News s tím, že očekává pokračování fungování veřejných a státních institucí. 

Rebelové také oznámili osvobození notoricky známého vězení Sajdnája, které se nachází severně od Damašku. Organizace Amnesty International jej ve zprávě z roku 2017 označila za "lidská jatka". 

Nečekaně rychlý pád Asadova režimu přichází v době, kdy je Sýrie zdecimovaná lety války, zdůraznila politická analytička Dara Conduitová z University of Melbourne. Zmínila, že roli sehrálo oslabení Ruska, Íránu či Hizballáhu ve vlastních konfliktech. "Asad je teď v obzvlášť slabé pozici," řekla pro BBC News. Konstatovala však, že poslední vývoj je i tak obdivuhodný.

Témata:  Bašár Asad Sýrie Armáda Sýrie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.