Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asadova vláda končí, oznámili rebelové i vojáci. Prezident uprchl ze země

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Syrský prezident Bašár Asad v letadle uprchl ze země na neznámé místo poté, co rebelové v neděli obsadili hlavní město Damašek a oznámili konec jeho vlády v televizním vysílání. Asad stál v čele Sýrie od července 2000. 

O Asadově útěku informovala stanice Sky News, která se odkazuje na dva syrské armádní zdroje agentury Reuters. Syrská armáda měla již oznámit příslušníkům, že 24 let trvající vláda Bašára Asada je u konce. To tvrdí také rebelové, kteří se objevili ve státní televizi, kde oznámili konec Asadovy vlády a propuštění politických věznů. "Ať žije Sýrie, svobodná a hrdá," prohlásili ve vysílání. 

Podle zdrojů americké televize CNN probíhá v Damašku pátrání po Asadovi. Rebelové vyslýchají vojáky či pracovníky tajných služeb, kteří by mohli vědět, kam zamířil. O syrském prezidentovi nejsou žádné oficiální informace od nedělního rána, kdy rebelové vstoupili do hlavního města. 

Asad podle dostupných informací stihl na poslední chvíli odletět z mezinárodního letiště v Damašku na palubě letounu Iljušin Il-76. Rebelové na telegramu uvedli, že "tyran" Asad zemi opustil, a oznámili začátek nové éry. V tuto chvíli není jasné, kam dlouholetý vůdce této arabské země odcestoval. 

Syrský premiér Mohammad Ghazi al-Jalali řekl, že je připraven předat vládu opozici. Lidem zdůraznil, že Damašek neopustil. "Jsem tady u sebe doma. Neopustil jsem zemi a nemám to v úmyslu," uvedl podle Sky News s tím, že očekává pokračování fungování veřejných a státních institucí. 

Rebelové také oznámili osvobození notoricky známého vězení Sajdnája, které se nachází severně od Damašku. Organizace Amnesty International jej ve zprávě z roku 2017 označila za "lidská jatka". 

Nečekaně rychlý pád Asadova režimu přichází v době, kdy je Sýrie zdecimovaná lety války, zdůraznila politická analytička Dara Conduitová z University of Melbourne. Zmínila, že roli sehrálo oslabení Ruska, Íránu či Hizballáhu ve vlastních konfliktech. "Asad je teď v obzvlášť slabé pozici," řekla pro BBC News. Konstatovala však, že poslední vývoj je i tak obdivuhodný.

Témata:  Bašár Asad Sýrie Armáda Sýrie

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.