Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se bouří proti směrnici EU o zbraních

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce přinést na vládu žalobu proti směrnici EU ke zbraním v červnu. V tento měsíci by měla být zapsána ve věstníku EU a začne platit. Podle Chovance existuje i možnost, že evropská směrnice nebude zavedena do českého práva. Řekl to dnes na dotaz ČTK na tiskové konferenci ve Sněmovně, která bude v prvním čtení projednávat novelu ústavního zákona, jež má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

V Česku se proti ní vzedmula vlna odporu. Podle Chovance není například známý jediný případ, kdy by teroristé k útoku použili legálně drženou zbraň. Žaloba je ve finální fázi, v současné době to konzultujeme s pracovníky ministerstva zahraničí, kteří by zastupovali Českou republiku u Evropského soudního dvoru v této věci, řekl Chovanec.

Problém je podle něj v tom, že po zapsání směrnice do věstníku EU začne běžet lhůta 15 měsíců, do kterých jednotlivé státy musí směrnici zavést do svých zákonů. "Přijdeme i s návrhem nějakým způsobem tu implementaci nerealizovat," řekl ČTK Chovanec.

Podle něj se totiž nemůže čekat až na výsledkem soudního sporu, který může trvat několik let a mezitím směrnici zavést do tuzemských zákonů. Poukázal například na případ žaloby Slovenska směřující proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, o které dosud nebylo rozhodnuto.

Za novelou ústavního zákona vedle Chovance dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti země.

"Nemáme zájem jakýmkoliv způsobem usnadňovat cestu ke zbraním," zdůraznil Chovanec. Podle něj má země jedny z nejpřísnějších zákonů, které se měnit nebudou. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že změna ústavního zákona není namířena proti směrnici. "V České republice je jiný trend než v Evropě. Evropa říká: Odzbrojme obyvatelstvo, pak bude bezpečněji. My naopak říkáme, že obyvatelé by se měli podílet i na obraně své země," řekl Váňa.

Aby novela ústavního zákona prošla, musí jí schválit obě komory třípětinovou většinou hlasů. Ve Sněmovně podle Chovance všechny kluby s výjimkou TOP 09 zvažují, že zákon podpoří. "Není to pouhé plácnutí do vody. Naší ambicí je ten zákon prosadit a zakotvit do ústavního pořádku," řekl Chovanec.

Témata:  Milan Chovanec Česká republika zbraně

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.