Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pelikán opět navrhl jmenování šéfa Vězeňské služby Dohnala generálmajorem

Robert Pelikán
Robert Pelikán
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) by se mohl opět dostat do křížku s prezidentem Milošem Zemanem. Znovu totiž navrhl jmenovat ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala generálmajorem a opakovaně usiluje také o jmenování Dohnalova náměstka pro vzdělávání Simona Michailidise brigádním generálem.

Vláda dnes Pelikánův materiál schválila. Ministr chce, aby prezident Dohnala a Michailidise jmenoval o státním svátku 8. května. "Při výkonu funkce prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti. Dobrých výsledků dosahují i na úseku mezinárodní spolupráce s partnerskými zahraničními bezpečnostními sbory," píše v dokumentu.

"Beru to s velkou pokorou a myslím, že by nebylo korektní, abych se k tomu nyní vyjadřoval," reagoval Dohnal.

Z povýšení v říjnu 2016 sešlo podle některých informací v souvislosti s tím, že Pelikán v Senátu po návštěvě dalajlamy otevřeně kritizoval pročínské vyjádření ústavních činitelů. Ministr tehdy uvedl, že je rád, že se celá země "nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností".

Narážel na předchozí prohlášení Zemana, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedů obou komor Parlamentu o tom, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně.

Témata:  Robert Pelikán Miloš Zeman Petr Dohnal

Související

Aktuálně se děje

31. července 2026 19:22

31. července 2026 5:00

Počasí o víkendu: Vlna veder se zmírní, tropy ale vydrží

Během nadcházejícího víkendu dorazí do České republiky od severozápadu dlouho očekávané zmírnění extrémních vln vedra. Přestože si obyvatelé většiny území od nejvyšší teplotní zátěže uleví, přechod fronty s sebou přinese také četnější přeháňky a na mnoha místech i poměrně intenzivní bouřkovou činnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy