Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Někdo z vedení ČSSD koordinoval kauzu s chatou na Lipně, tvrdí exhejtman Zimola

Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

České Budějovice – Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se domnívá, že kauza rekreačního domu v Lipně nad Vltavou, která přispěla k jeho konci ve funkci, byla zosnovaná. Podle něj byla minimálně koordinovaná některými lidmi z vedení jeho strany.

Zimola to uvedl pro server Aktuálně.cz. Nemá ale pro to podle svých slov důkazy. Exhejtman patří k hlasitým kritikům vedení ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou. „Nejsem naivní a vím, že odstranění Zimoly se hodilo, zvlášť když k tomu využijete politicky naivní a silně ambiciózní poslankyni (a předsedkyni jihočeského ANO Radku) Maxovou," uvedl Zimola.

„Nemám žádné důkazy, nicméně jsou stopy toho, že celá kauza byla koordinovaná některými lidmi z vedení ČSSD, na tom trvám," dodal. Opozice a následně i ANO kritizovaly v Jihočeském kraji sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun.

Zároveň kritikům vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro Zimolu rekreační dům. Zimola to označil za pseudokauzy, ohlásil ale svou rezignaci a plánuje se očistit prostřednictvím auditu.

Jihočeský krajský výkonný výbor ČSSD na Zimolu jeho přání zařadil na poslední, 22. místo kandidátky pro říjnové sněmovní volby. Schválit ji musí předsednictvo strany. „Je ale otázka, jestli nakonec na kandidátce budu, protože zaznamenávám signály z vedení ČSSD, že se jim má kandidatura nelíbí. Mohou mne škrtnout a zbavit se mě, ale věřím, že jim stejně jako mně jde v první řadě o zájem strany, a že to tedy neudělají," řekl Zimola serveru.

Témata:  Jiří Zimola Sociální demokracie (SOCDEM) Jihočeský kraj

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.