reklama

Uvádí to návrh státního závěrečného účtu, který vláda předložila Sněmovně. Průměrné platy na úřadech loni představovaly 32.456 korun, platy státních zástupců a od nich odvozených profesí činily v průměru téměř 100.000 korun. Zaměstnanci v příspěvkových organizacích v regionálním školství brali v průměru 24.895 korun.

Celkové výdaje na platy zaměstnanců státu si loni vyžádaly 151,4 miliardy korun. Proti roku 2015 to je růst o 4,3 miliardy. Z toho na platy úředníků šlo téměř 39 miliard korun, vojákům a dalším příslušníkům bezpečnostních sborů 34,4 miliardy korun.

Návrh státního rozpočtu na letošní rok uvádí, že zaměstnanci státu by si měli letos polepšit na platech v průměru meziročně o 1876 korun a jejich průměrný měsíční plat by měl vzrůst na 28.855 korun. Od letošního července by měly o desetinu vzrůst platy policistům, hasičům, celníkům či vězeňským dozorcům.

Vláda by také měla projednat návrh nařízení, díky němuž by si mohli od července přilepšit pracovníci kulturních zařízení či sociálních služeb. Od ledna se o desetinu zvýšily výdělky zdravotníků.

reklama