státní rozpočet

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2024

Domov

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory kritice opozice. Plánovaný schodek představuje pokles o 43 miliard korun ve srovnání s aktuálním rozpočtem.

Petr Pavel

Pavel podepíše konsolidační balíček, oznámil to ve videu

Domov

Prezident Petr Pavel ve středu prostřednictvím videa oznámil, že podepíše vládou navržený konsolidační balíček, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí. Mezi prosazenými opatřeními je například i zvýšení daně z příjmů právnických osob či spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu

Domov

Poslanecká sněmovna ve středu večer v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. V dalších kolech už bude možné navrhovat pouze přesuny prostředků mezi rozpočtovými kapitolami. Nyní se budou rozpočtem zabývat jednotlivé parlamentní výbory.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna zahájila jednání o státním rozpočtu na příští rok

Domov

Sněmovna ve středu zahájila projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Očekává se, že diskuze nad jeho parametry potrvá celý den. Poslanci si proto odsouhlasili možnost jednání i přes noc. Opozice už avizovala, že přijde s pozměňovacími návrhy. Vláda počítá s tím, že meziročně sníží deficit na 252 miliard korun.

Zbyněk Stanjura

Domov

Ministr financí Stanjura neplánuje další úsporný balíček

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem, že vláda nemá v úmyslu připravovat další balíček na zlepšení veřejných financí. Tento krok je podle něj v souladu s předvolebními sliby, které zahrnovaly zásahy do daní pouze jednou během volebního období.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Vláda chce příští rok hospodařit se schodkem 252 miliard korun

Domov

Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, vyplývá z dnes zveřejněného návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. Resort financí tak potvrzuje několik dní starou neoficiální informaci. Částka 252 miliard korun se může jevit jako vysoká, když přece ta samá vláda tvrdila, že veřejné finance jsou rozvrácené. Pokud by byly rozvrácené, jak je možné, že vláda i v příštím roce hodlá hospodařit s jedním z nejvyšších schodků historie?

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanci se koncem srpna vrátí k vládnímu úspornému balíčku

Svět

Poslanecká sněmovna by se vládním konsolidačním balíčkem měla znovu zabývat na konci srpna, kdy se k němu má sejít pět výborů. Začátkem září by se pak navrhovaným úsporám ve státním rozpočtu mohla věnovat celá dolní komora parlamentu. Balíček prošel v polovině července prvním čtením.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 235 miliard

Domov

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes oznámil, že vláda schválila předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2024, který předpokládá schodek ve výši 235 miliard korun. Předpokládané příjmy by měly dosáhnout 1,899 bilionu korun a výdaje by se měly vyšplhat na 2,134 bilionu korun. Tuto informaci zveřejnili na tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda ČR

Vláda představila úsporný balíček a důchodovou reformu

Domov

Česko na tom špatně není. Chceme ale dostat ekonomiku do kondice a do formy tak, aby mohla výrazným způsobem růst. Na tiskové konferenci k představení úsporného balíčku to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vláda navrhuje dvě sazby DPH místo tří, změní se i věk odchodu do důchodu, daň z příjmu, zruší se školkovné a změny čekají i dotace.

Petr Pavel

Domov

Pavel: Česko poskytlo Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany

Prezident Petr Pavel ve vysílání Českého rozhlasu řekl, že návrh úsporného balíčku obsahuje asi 55 opatření a chce ho probrat s poradci, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců nebo guvernérem České národní banky. Pro Radiožurnál také uvedl, že Česko darovalo Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB a armáda by jí měla poskytnout i české letouny L-159.

Marian Jurečka

Jurečka nečeká, že by vláda předložila novelu letošního státního rozpočtu

Domov

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neočekává, že by vláda předkládala Sněmovně novelu letošního státního rozpočtu. Nevidí problém ani ve snížení odhadu očekávaných výnosů z mimořádných opatření. Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi bude nižší i potřeba kompenzací lidem a firmám, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).

Vláda Petra Fialy

Jednání o konsolidaci rozpočtu budou pokračovat i za Fialovy cesty do Asie

Domov

Jednání ve vládní koalici o konsolidačním balíčku budou pokračovat i příští týden, přestože bude premiér Petr Fiala (ODS) na zahraniční cestě v Asii. Šéf kabinetu to řekl novinářům dnes večer před odletem z Prahy. Vláda podle něj bude postupovat tak, aby dodržela plánované termíny.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Stát vybere na mimořádné dani a odvodu 40,3 mld. Kč, odhaduje MF

Domov

Stát letos vybere na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny 40,3 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů pro úterní jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, který na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo financí. Zákon o státním rozpočtu přitom očekával výnos těchto mimořádných opatření 100 miliard korun.

Petr Fiala a Petr Pavel

Domov

Pavel se chce sejít s Fialou kvůli chystaným daňovým změnám a úsporám

Prezident Petr Pavel se chce v příštích dnech sejít s premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli chystaným daňovým změnám a úsporným opatřením. Návrhy chtějí probrat a konzultovat. Pavel to dnes řekl novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu. Podle něj by se schůzka měla konat asi příští týden.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Stanjura chce při konsolidaci rozpočtu snížit dotace o desítky miliard

Domov

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce v rámci rozpočtové konsolidace snížit objem vyplácených dotací o desítky miliard korun. Celkově se chce při konsolidaci soustředit zejména na omezení státních výdajů, přestože nevyloučil úpravu daní v rozsahu, o který vláda dosud daňové zatížení snížila. Ministr to dnes řekl novinářům.

Petr Fiala

Návrhy úspor Fiala zveřejní za měsíc, uniklé materiály nejsou relevantní

Domov

Konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí premiér Petr Fiala (ODS) jménem vlády zhruba za měsíc. V dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že do té doby nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní. Odmítl v té souvislosti, aby se uniklé pracovní podklady prezentovaly jako finální návrhy.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Státní rozpočet skončil v březnu v rekordním schodku 166,2 miliardy korun

Domov

Státní rozpočet skončil v březnu ve schodku 166,2 miliardy korun, informovalo dnes ministerstvo financí. Je to nejhorší výsledek za první čtvrtletí od vzniku Česka. Loni byl březnový schodek 59,1 miliardy korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se rozpočet vyvíjel nepříznivě i kvůli výdajům navíc na pomoc lidem s drahými energiemi. Prioritou pro něj je dodržet plánovaný celoroční schodek 295 miliard korun.

Ministerstvo financí

Rozpočet skončil v únoru ve schodku 119,7 miliardy, nejhlubším od vzniku ČR

Byznys

Státní rozpočet v únoru skončil ve schodku 119,7 miliardy korun, informovalo dnes ministerstvo financí. Je to nejhlubší únorový deficit od vzniku České republiky. Ke konci ledna bylo hospodaření státu ve schodku 6,8 miliardy korun, na celý rok vláda plánuje deficit 295 miliard korun. Loni byl únorový schodek 45,3 miliardy korun, výsledek ale tehdy ovlivnilo rozpočtové provizorium, které omezilo měsíční výdaje státu na jednu dvanáctinu rozpočtu roku 2021.

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy Kč, loni byl leden přebytkový

Domov

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové, výsledek 3,9 miliardy ale byl ovlivněn rozpočtovým provizoriem, které omezilo výdaje státu na dvanáctinu rozpočtu roku 2021. Je to potřetí za posledních 15 let, kdy je lednový výsledek státního rozpočtu záporný.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy