Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny loni daly na léčbu rakoviny přes 17 miliard

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Tři největší zdravotní pojišťovny, které zahrnují asi 80 procent trhu, vydaly loni na léčbu rakoviny více než 17 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK pojišťovny poskytly.

Náklady v posledních letech stoupají, důvodem jsou podle Všeobecné zdravotní pojišťovny především zvyšující se výdaje na biologickou léčbu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je se 5,9 miliony klientů v ČR největší, vydala loni na léčbu rakoviny 13,97 miliardy korun, což je meziročně asi o 900 milionů korun více. S některou z onkologických diagnóz se loni léčilo asi 305.630 klientů VZP, ve srovnání s rokem 2015 je to nárůst asi o 6850 lidí. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého výdaje rostou v posledních letech dvakrát rychleji než počet nemocných.

"Rychlý růst výdajů souvisí zejména s nástupem nových léčivých přípravků, jichž v posledních letech přichází do praxe velké množství. Jde zejména o tzv. biologickou léčbu," napsal ČTK Tichý. Náklady na tuto léčbu u pacientů VZP s rakovinou loni dosáhly asi 2,5 miliardy korun a meziročně vzrostly zhruba o čtvrt miliardy.

Druhá největší Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra za první pololetí 2016 evidovala podle své mluvčí Hany Kadečkové náklady 1,1 miliardy korun. V roce 2015 vydala na léčbu 15.680 pacientů s některou z onkologických diagnóz dvě miliardy. Ve srovnání s rokem 2014 to bylo o 70 milionů více, počet pacientů ale klesl o 170.

Témata:  rakovina zdravotní pojišťovny léčba VZP

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy