reklama

Pokud by se OKD náhle uzavřela a zaměstnanci přišli o práci, potřebovaly by úřady práce v Moravskoslezském kraji posílit o 201 pracovníků. Podle dokumentu ministerstva práce se uvažuje o náboru nových sil i o jejich přesunu z jiných částí republiky.

„Za současných provozních podmínek (na úřadech práce) jsou dotčené okresy schopny většinu zajišťovaných procesů kvalitně zabezpečit pouze při navýšení počtů zaměstnanců," uvádí resort v návrhu. Dodává, že při "nárazovém ukončení činnosti a propuštění zaměstnanců bude nutné personální posílení" o 201 úředníků.

Ministerstvo se také připravuje i na variantu „krizového postupu". Zvažuje podle služebního zákona nábor nových pracovníků na přechodnou dobu i přeložení zaměstnanců z jiných regionů na 60 dnů.

Firma OKD má asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad také na lidi v navazujících profesích. Generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková dnes v Ostravě řekla, že úřady jsou připraveny propouštěným pomoci. Počítají s rekvalifikacemi či příspěvky na dojíždění za prací. Přímo u dolů by měly fungovat mobilní úřady práce.

reklama