Úřad práce

Úřad práce

V prosinci o dvě desetiny vzrostla nezaměstnanost v Česku

Domov

V prosinci minulého roku vzrostla nezaměstnanost v České republice na 3,7 procenta, oproti listopadovým 3,5 procenta. Počet uchazečů o práci se zvýšil o 16 000 na 279 227, zatímco volná pracovní místa poklesla o 7 000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst. Tato data zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Úřad práce

V srpnu oproti vzrostla nezaměstnanost

Domov

V srpnu vzrostla míra nezaměstnanosti v Česku o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta ve srovnání s předchozím měsícem. Celkem 260.803 lidí bylo bez práce, což představuje nárůst o 1870 osob. Naopak počet dostupných pracovních pozic klesl, a to na 281.207, což je o přibližně 4400 míst méně než v červenci. Data zveřejnil Úřad práce České republiky.

Úřad práce

Míra nezaměstnanosti v červenci nepatrně stoupla

Domov

Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.

Úřad práce

Úřady práce se snaží urychlit vyřizování žádostí

Domov

Úřad práce se snaží zkrátit dobu vyřízení žádostí a pokračuje v digitalizaci služeb pro klienty. Statistiky ukazují, že se podařilo výrazně snížit dobu vyřízení žádostí hlavně v případě příspěvku na bydlení, a to i na úřadech s největším vytížením. To se týká především Prahy. Stále více klientů už také žádá o dávky on-line. V hlavním městě je například více než 70 % všech žádostí o rodičovský příspěvek podáno elektronicky.

Úřad práce

Byznys

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o 0,2 bodu na 3,7 procenta

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500.

Marian Jurečka

Jurečka řekl, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle zákona

Domov

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Marian Jurečka

ANO: Jurečka mohl v souvislosti s odvoláním Najmona porušit služební zákon

Domov

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Marian Jurečka

Domov

Jurečka chce prověřit hospodaření Úřadu práce, obrátil se na NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prověřit hospodaření Úřadu práce ČR, dal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se objevilo podezření na nehospodárné nakládání s veřejnými penězi. MPSV to dnes uvedlo na twitteru.

Marian Jurečka

Ministr práce Jurečka odvolal generálního ředitele úřadu práce Najmona

Domov

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal v úterý generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš. ČTK to oznámilo tiskové oddělení ministerstva. Najmonovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Úřad práce

Nezaměstnanost v lednu rostla na 3,9 pct, lidí bez práce je víc než volných míst

Domov

Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce bylo 283.059 lidí. Poprvé od března 2018 jich tak je více než volných míst, kterých zaměstnavatelé na konci měsíce nabízeli 281.141. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti 3,6 procenta. Novou práci tehdy hledalo 267.000 lidí, k dispozici měli téměř 352.000 volných míst.

Úřad práce

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

Domov

Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v Praze, a to osm desítek. Na společném jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu to dnes řekl generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon. Úřady čelí náporu žadatelů a kritice za zpožďování dávek. Stav kritizoval dnes i ombudsman Stanislav Křeček. Podle něj jediným řešením k získání chybějícího personálu je zvýšení výdělků.

Úřad práce

Domov

MPSV: Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš.

Marian Jurečka

Výbor žádá Jurečku a šéfa úřadu práce, aby okamžitě řešili zpožďování dávek

Domov

Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce Viktora Najmona, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení. Zaměřit se mají také na zvýšení platů a přípravu benefitů pro úředníky. Usnesení schválilo 14 přítomných poslanců a poslankyň jednohlasně. Podle nich je situace v úřadech neutěšená.

Úřad práce

Domov

Úpravu povinností nezaměstnaných vůči úřadům práce vláda zřejmě odmítne

Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech práce s cílem omezit zneužívání podpor vláda Petra Fialy (ODS) zřejmě odmítne. Novela by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu přinesla bezdůvodné zpřísnění podmínek pro uchazeče o zaměstnání. Zákonodárcům by vláda měla poslat k předloze záporné stanovisko.

Úřad práce

Domov

Odbory při úřadech práce hrozí stávkou kvůli platům

Odbory při úřadech práce (ÚP) hrozí stávkou, pokud vláda nezvýší od září o deset procent tarify zaměstnanců ve státní službě. Vládou chystané zvýšení platů ve veřejném sektoru se podle odborů netýká části pracovníků, kteří jsou ve státní službě. Uvedl to předseda podnikového výboru odborových organizací při ÚP Jan Dudek, který se kvůli tomu obrátil dopisem na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Dopis má ČTK k dispozici.

Úřad práce

Jurečka: Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 Kč na dítě

Domov

Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 korun na dítě pro rodiny, které pobírají dětské přídavky. Ostatní domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun budou pak moci o podporu začít žádat přes portál, který ministerstvo plánuje zprovoznit kolem 13. srpna. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Úřad práce

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 3,1 procenta

Domov

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla opět o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. V evidenci úřadů práce bylo na konci měsíce 231.309 lidí, o 4159 méně než v květnu. Zaměstnavatelé nabízeli více než 319.000 volných míst, jejich počet se od konce května snížil zhruba o 18.000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v červnu byla nezaměstnanost 3,7 procenta.

Aktuálně se děje

25. května 2024 22:27

Kreml odstartoval čistky v ruské armádě, začalo zatýkání elit

Boj o moc: FSB a armáda v Rusku soupeří po neúspěchu v Kyjevě. Rozsáhlé čistky mezi nejvyššími důstojníky jsou důsledkem zápasu o vojenské zdroje.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy