Jurečka tak reagoval na informace Mladé fronty Dnes (MfD). Podle ní Najmonovi nabídl mimořádnou odměnu, pokud rezignuje, jinak mu dá špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmon si rozhovor s Jurečkou nahrál. Deník část nahrávky zveřejnil na webu. Jurečka opakovaně uváděl, že je s řízením úřadu nespokojený. Najmona odvolal v polovině února. O okolnosti odvolání se zajímá policie. Na twitteru dnes uvedla, že případ prošetří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ministr řekl, že je připraven spolupracovat a poskytnout veškeré podklady.

Jurečka novinářům řekl, že o svých výhradách mluvil na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. "Panu generálnímu řediteli jsem opakovaně říkal výtky. Nakonec jsem postupoval podle zákona. Předal jsem mu služební hodnocení, kde jsou shrnuty všechny věci, které jsem mu vytýkal... jasně odmítám jakékoliv nařčení, že jsem nepostupoval v souladu se zákonem," uvedl ministr. Podle něj služební zákon nabízí dvě možnosti řešení - buď rezignaci dotyčného, nebo nepříznivé hodnocení s odvoláním. Šanon s hodnocením a výhradami šéf resortu ukázal novinářům.

Jurečku kritizovali politici opozičního hnutí ANO. Jeho místopředseda Karel Havlíček řekl, že pokud je Najmonova nahrávka z jednání s Jurečkou autentická, mohl být porušen služební zákon. Podle Havlíčka by měl premiér Petr Fiala (ODS) ministra odvolat. Jurečka výzvy k odvolání či svému odstoupení považuje za "poměrně absurdní". Na svou tiskovou konferenci si přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou fungování úřadu, které psal ministerstvu v minulém volebním období jako premiér lídr ANO Andrej Babiš.

Premiér se ministra ve sporu s odvolaným generálním ředitelem zastal. Dnes dopoledne před svým odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa Jurečka otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly.

Jurečka řekl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o "sérii kontrol" v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek. "Jedna z kontrol probíhá, další začnou v průběhu letošního roku. Zvažujeme i audit vnějším subjektem," uvedl ministr.

Najmon ČTK už dřív sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

Úřad práce v minulém období řídila Jurečkova nynější politická náměstkyně Kateřina Sadílková. Na funkci po čtyřech letech sama rezignovala v lednu 2020, stala se pak šéfkou krajské pobočky úřadu práce v Liberci. Ministerstvu se nedařilo post obsadit, výběrová řízení několikrát opakovalo. Tehdejší ministryně Jana Maláčová (ČSSD) pak v listopadu 2020 jmenovala Najmona. Zvítězil v konkurzu, předtím vedl kancelář generálního ředitele. Podle médií loni Najmon Sadílkové jako nadřízený udělil důtku kvůli šikaně pracovníků, o předání případu policii informoval vedení resortu a tato zpráva se z datové schránky ztratila.

reklama