Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MPSV: Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš.

Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

"Zbývá vyplatit 15.000 žádostí z víc než 768.000. Je to dávka, kterou máme téměř vyplacenou, zbývají zbytky," uvedl Trpkoš. Podle něj je počet nových žádostí už malý a úřady ho dokážou "poměrně rychle" odbavit.

Celkem 25.485 žádostí úřady zamítly. Dalších 16.685 řízení pak zastavily. Proces přerušily v 72 případech. Víc než měsíc úředníci k 6. prosinci zpracovávají 3736 žádostí. Na dalších 3320 případech pracují mezi dvěma a třemi měsíci. Déle než čtvrt roku není výsledek jasný u 3904 žádostí. Podle náměstka počty ale klesají. Na konci listopadu bylo přes čtvrt roku rozpracovaných 5469 žádostí, přes dva měsíce 4439 žádostí a přes měsíc 4842. Případů, které čekaly na rozhodnutí přes 90 dnů, bylo k 19. listopadu 10.227.

Podle Trpkoše žádosti na úřadech neleží, ale úředníci vyzývají žadatele k doplnění a čekají na odpovědi. Jedná se i o případy zahraničních pracovníků. Náměstek v prezentaci pak ale uvedl, že problém s delšími lhůtami je hlavně v Praze a s menším odstupem ve středních Čechách a Plzni, kde je "stále relativně vysoký" počet nedořešených případů a žádostí, "na které nebylo dosud sáhnuto".

Podle dřívějších údajů resortu má na pětitisícovou podporu nárok asi 1,6 milionu dětí do 18 let z rodin s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Automaticky ji dostalo 240.000 dětí z domácností s dětskými přídavky. Ostatní rodiče mohli žádat od 15. srpna přes portál Jenda i osobně v Czech Pointech na radnicích či krajských úřadech. Vláda uváděla, že chce příspěvkem zmírnit dopady zdražování na rodiny. Dávka je pro děti, kterým nebylo k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce roku teprve narodí. Nárok na podporu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích. Do milionového příjmu se započítává výdělek ze zaměstnání a podnikání, výživné, výsluhy, náhrady mzdy či platu, odměny, pojistné plnění, dávky, důchody, nájmy či ostatní příjmy, které se v Česku daní. Nezohledňují se případné výhry.

Podle některých expertů na sociální problematiku je příspěvek příliš plošný, jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže a vhodnější by bylo zvýšení dětských přídavků i příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluvili o uplácení voličů před letošními komunálními volbami.

Témata:  Úřad práce děti

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy