Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výbor žádá Jurečku a šéfa úřadu práce, aby okamžitě řešili zpožďování dávek

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce Viktora Najmona, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení. Zaměřit se mají také na zvýšení platů a přípravu benefitů pro úředníky. Usnesení schválilo 14 přítomných poslanců a poslankyň jednohlasně. Podle nich je situace v úřadech neutěšená.

Ostře ji na zasedání kritizovali opoziční zákonodárci z ANO a SPD. Poukazovali na stížnosti klientů na dlouhé vyřizování a čekání na dávky. Podle vedení úřadu i ministerstva výrazně přibylo žádostí i poskytovaných podpor. K řešení má přispět nové pracoviště v Libereckém kraji či pracovníci na dohodu.

Podle Najmona úřady práce loni v říjnu vyplácely 1,43 milionu příspěvků a podpor. Letos v říjnu jich bylo 1,75 milionu. Z toho přes 182.500 tvoří nově zavedené dávky. V pobočkách úřadu v zemi je zhruba 11.500 míst. Část z nich zůstává dlouhodobě neobsazená. Odbory si stěžují na přetížení pracovníků a nízké výdělky, žádají navýšení platů.

Podle členů výboru je situace v úřadech práce neutěšená. Ocenili ale nastartovanou digitalizaci. Podle poslanců ANO dosavadní digitální nastavení zatím příliš nepomáhá. Digitalizovaly se žádosti o dávku, ne jejich zpracování, řekl poslanec ANO a stínový ministr práce hnutí Aleš Juchelka. Podle něj tak úředníci musí dál zpracovávat řadu materiálů ručně. Podle místopředsedkyně výboru Jany Pastuchové (ANO) referenti "padají doslova na hubu". Ona i další opoziční poslanci poukazovali na vysokou fluktuaci. Podle místopředsedkyně výboru Lucie Šafránkové (SPD) je situace v úřadech "nechutná" a nízké odměňování neodpovídá množství práce.

Agendu z přetížených pražských poboček vyřizuje podle Najmona nové pracoviště v Libereckém kraji. "Měli jsme velký problém obsadit dlouhodobě neobsaditelná, nekonkurenceschopná místa v Praze," zdůvodnil Najmon. Podle náměstkyně ministerstva Ivy Merhautové (KDU-ČSL) je v úřadech po republice neobsazených asi 400 míst. Najatí lidé na dohodu jsou zatím do konce roku, nabírat by se měli i příští rok, podotkl generální ředitel úřadu. Dodal, že na odměny je letos výrazně víc peněz, a to 549 milionů korun. Loni to bylo asi 280 milionů. O změnách v odměňování jedná resortní pracovní skupina.

O situaci v úřadech práce a případném posunu chce výbor jednat znovu na svém zasedání v únoru. Požaduje, aby se dostavila i Jurečkova politická náměstkyně Kateřina Sadílková, která má problematiku pracovních úřadů na starosti. Někteří členové výboru se podivovali nad tím, že se dnes na jednání výboru nedostavila a neodpovídala na dotazy.

Témata:  Marian Jurečka Úřad práce sociální dávky

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy