Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka by měl vypovědět koaliční smlouvu, žádá ANO

4. celostátní sněm hnutí ANO
4. celostátní sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) porušil současnou koaliční smlouvu a pokud chce odvolat ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, měl by smlouvu nejprve vypovědět. Tvrdí to hnutí ANO v tiskové zprávě.

Hnutí by pak v nové dohodě žádalo některé garance, například že vláda dovládne do voleb bez dalších změn a v dohodnutém personálním obsazení.

"Premiér porušil koaliční smlouvu. Pokud chce stabilitu pro tuto zemi, měl by ji vypovědět a vyjednávat o nové," uvedl Babiš. Odkazuje na ustanovení smlouvy, podle kterého všechny koaliční strany respektují ústavní právo premiéra navrhovat prezidentovi jmenování a odvolání ministrů. "Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany," stojí dál ve smlouvě.

ANO tvrdí, že současnou vládní krizi zapříčinil Sobotka na základě "vylhaných argumentů" a s podporou "bezprecedentní kampaně nelegálních a sestříhaných odposlechů". "Premiér opět porušil a pošlapal, co vlastnoručně podepsal. Právě na základě (koaliční) smlouvy už více jak tři a půl roku společně vládneme," uvedl Babiš.

Na středečním koaličním jednání proto bude ANO chtít být konstruktivní a respektovat ústavu. "Jde nám o stabilitu této země. Na druhé straně není možné nerespektovat koaliční smlouvu podepsanou všemi poslanci koalice," uvedl Babiš. Premiéra vyzval, aby vypověděl koaliční smlouvu a vyjednával o nové. "Hnutí ANO chce v takovém dokumentu garance, že vláda dovládne do voleb bez dalších změn," uvedl.

Témata:  Hnutí ANO Bohuslav Sobotka koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.