Praha - Porodních asistentek je v Česku 4300, což zhruba odpovídá potřebám nemocnic. Málo je asistentek komunitních, které pracují mimo nemocnice. Těch je jen kolem stovky, v některých krajích působí jen jedna či dvě, nejhorší situace je v severních a jižních Čechách. V Německu na podobném území je jich 20 až 30, řekla ČTK při příležitosti dnešního Mezinárodního dne porodních asistentek výkonná ředitelke Unie porodních asistentek (UNIPA) Kateřina Hájková Klíčová.
"Chtěli bychom, aby se nabídka možností v Česku rozšířila. Například v Londýně má porodnice porodní sál pro rizikové porody vedené lékařem, a centrum porodních asistentek, kde porod vede porodní asistentka. Poblíž má také porodní dům a má i svůj tým komunitních asistentek," popsala.
Všichni členové týmu spolupracují - když je žena málo riziková, je v péči komunitích asistentek, nebo jde do porodního domu, průběžně se vyhodnocuje riziko a nabízejí možné způsoby péče. Rizikové ženy jsou směřovány rovnou do porodnice.
"Nemáme tuto tradici a nevidím tam žádné pozitivum oproti současnému stavu. Co by to přineslo nového kromě toho, že by to stálo víc peněz," řekl ČTK k představám unie místopředseda Purkyňovy gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
V Česku je připraveno asi deset projektů porodních domů. Jejich otevření brání dvě podmínky - porodní dům musí být vybavený jako porodní sál a neustále musí být přítomen lékař. UNIPA se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví zmírnění těchto podmínek.
Podle Unie by nekomplikované porody měly vést porodní asistentky samy. V ČR může porodní asistentka provázet ženu při přípravě na porod, může mít smlouvu s nemocnicí a vést porod v porodnici, ale dosažitelný musí být lékař. Smlouvy s komunitními porodními asistentkami na tuto péči má podle unie jen pár nemocnic - ve Vyškově, Krnově, Neratovicích, Mělníku či Rokycanech. Podle ředitelky jsou za tím kompetenční spory, nemocnice jsou podle ní uzavřeny novému typu kontinuální péče.
Podle Dvořáka spolupracuje ale mnohem víc nemocnic s porodními asistentkami, které pracují třeba v ambulancích soukromých gynekologů. Spolupráce se podle něj osvědčila. "Už teď velice často vedou spontánní porody. Navíc, porodnic není úplně málo, takže stavět nové budovy pro porodní domy, nevím, čemu by to pomohlo," poznamenal.
Komunitní porodní asistentky by podle unie měly mít možnost vést také porody doma. Volí je prý jedno až tři procenta žen. Zákon to nezakazuje, ženy si ale musejí asistentku zaplatit. Porodní asistentce za domácí porod hrozí až milionová pokuta. Česká gynekologická a porodnická společnost odmítá porody doma vedené porodní asistentkou jako neúměrně rizikové.
Porodní asistentka v ČR musí mít bakalářský titul z vysoké školy, aby byla uznána za odbornici na vedení fyziologického porodu. V praxi ji doplňuje dula, jako nezdravotník s osmiměsíčním kurzem je psychickou a praktickou průvodkyní porodem. UNIPA navrhuje vnést do vzdělávání porodních asistentek prvek samostatnosti, nezávislosti. Nemají být vzdělávané jen jako asistentky lékaře, ale tak, aby byly schopné poskytovat komunitní péči a vyhodnocovat rizika související s porodem.
Podle unie je v ČR ročně kolem 700 domácích porodů, vedle plánovaných také porody překotné, kdy to žena do porodnice nestihne, nebo tzv. asociální, kdy žena těhotenství tajila či nemá zdravotní pojištění.
Témata: porody, zdravotnictví, ženy
Související
20. září 2024 11:51
10. září 2024 14:31
9. září 2024 19:47
18. června 2022 8:32
5. května 2022 11:29
10. března 2021 20:02