Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrný věk prvorodiček v Česku za posledních pět let klesl

Narozená miminka
Narozená miminka
Foto: Pixmac

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Z průzkumu vyplynulo, že v předchozích dvou letech porody ovlivňovala protikoronavirová omezení. Znatelný byl například pokles ve všech typech přípravy k porodu. Zatímco v roce 2017 se předporodního kurzu v porodnici účastnila skoro šestina žen, loni to bylo jen pět procent. Jednorázovou informační schůzku absolvovala pět pěti lety více než čtvrtina žen, loni jen necelých 16 procent.

Postupně narůstá podíl porodů, které jsou uměle vyvolané. V roce 2017 jich byla pětina, loni více než čtvrtina. "Mezi respondentkami, které měly uměle vyvolávaný porod, jsme zjistili dvakrát vyšší podíl akutních císařských řezů než u žen, kde se porod rozběhl spontánně," uvedly autorky analýzy.

Porodní asistentky se podílely na 85 až 90 procent porodů. Loni vedly průběh i závěr porodu u více než 35 procent žen, v roce 2017 u zhruba čtvrtiny. Nejčastějším scénářem porodu je příjem lékařem či lékařkou, samotný porod vedený porodní asistentkou a závěr porodu opět lékařem. Loni jich takových byla téměř polovina.

Podle průzkumu část žen při porodu vyzkoušelo více poloh na porodnickém lůžku, jednotky procent v dotazníku uváděly také použití porodnické stoličky, klek na žíněnce nebo porod do vody.

"Podíl žen, které rodí vleže, klesá, ale stále zůstává celkem vysoký. Při horizontální poloze vleže na zádech děloha způsobuje stlačení velkých cév a snížený průtok krve může mít vliv na stav plodu," uvedla koordinátorka Průvodce porodnicemi Miloslava Kramná.

Pozitivním směrem se podle autorek průzkumu posouvá péče na porodním sále hned po porodu. V roce 2017 bylo dítě na tělo matky ihned po porodu položeno ve dvou třetinách porodů, loni u více než 77 procent. Pupeční šňůra byla přestřižená až po dotepání téměř v polovině případů, před pěti lety jen u necelých 29 procent žen. Přibývá také prvních vyšetření novorozence přímo na těle matky. Loni tak zdravotníci vyšetřili skoro každého pátého, v roce 2017 jen každé desáté dítě.

Podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví je doporučeno propuštění ženy nejdříve 72 hodin po porodu. Více než 13 procent respondentek loni odcházelo domů dříve, v roce 2017 to bylo pět procent žen. V dotaznících odpovídaly, že důvodem bylo lepší zvládání kojení v pohodlí domova, možnost přizpůsobit denní rozvrh potřebám matky a novorozence nebo nespokojenost s péčí na oddělení šestinedělí.

V Česku je ročně asi 110.000 porodů, funguje asi 90 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují. Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři.

Kompromisem mají být centra porodní asistence v areálu porodnic, která se postupně v nemocnicích budují. Porody v nich vedou porodní asistentky, lékaře mají možnost zavolat okamžitě v případě komplikací. Porodní pokoje umožňují také větší přítomnost blízkých rodičky.

Témata:  těhotenství porody

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy