reklama

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. "Pravděpodobně by to bylo ke konci května," uvedl.

Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér, nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec spolupráce. "Tím pádem by koalice skončila, protože to by porušilo už absolutně tu koaliční smlouvu," sdělil. Odmítl, ale potvrdit, že by ANO smlouvu vypovědělo.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, navázanost na Babiše a zpřísňování vymáhání daní. Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. "Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice," řekla novinářům.

Babiš považuje Schillerovou za nejlepší kandidátku. "Pracuje 26 let ve Finanční správě, je nezávislá a pod státní službou. Obvinění jsou skandální a poškozují ji," řekl. Vyloučil, že by měla po jeho odchodu fungovat jako "nesamostatná loutka", jak uvedl Sobotka. "My se známe asi rok a půl," řekl.

Ze Sobotky má Babiš dojem, že vládní krizi ve skutečnosti nechce řešit. "Chce udržovat v mediálním prostoru ty věci. ČSSD klesly preference a řeší to takto," uvedl. Rozzlobilo ho, že ministrem financí by podle sociálních demokratů neměl být ani Brabec, někdejší ředitel lovosické chemičky Lovochemie, spadající pod Agrofert. "Argumentovat Agrofertem je směšné, (Brabec) odešel, myslím, v roce 2011," řekl Babiš.

Babiš zcela odmítá myšlenku, že by mohl být dočasně vedením ministerstva pověřen Sobotka, jako to bylo nedávno v případě ministerstva průmyslu. S dalším jménem chce přijít do středy. "Samozřejmě ministři nerostou na stromech, tak musíme někoho najít," uvedl.

Loading...

1 komentář (Poslední 15.05. 23:14) Napište svůj názor

reklama