Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci zřejmě posílí kontrolu zpravodajských služeb, vznikne úplně nový orgán

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Poslanci zřejmě posílí kontrolu zpravodajských služeb. Podle novely, která dnes prošla opakovaným druhým čtením, by pod sněmovní kontrolu spadaly všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. 

„Pevně věřím, že v tomto duchu budeme schopni dotáhnout projednávání zákona do konce," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na předloze panuje prakticky všeobecná shoda.

Sněmovní komise v tuto chvíli kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Pokud bude předloha schválena, poslanci budou nově dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky.

Novelou také vznikne orgán nezávislé kontroly, který by měl být složen z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními.

Členem kontrolního orgánu se bude moci stát výhradně český občan, který dosáhl 40 let a má vedle vysokoškolského právnického vzdělání taky prověrku na stupeň přísně tajné. Složení orgánu bude vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.

V kontrolním orgánu nebudou moci zasedat lidé, kteří byli v posledních třech letech příslušníky nebo zaměstnanci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil. Zákon vylučuje taky prezidenta, členy vlády, jejich náměstky, poslance, senátory, soudce i krajské nebo obecní zastupitele. Poslankyně za ANO Jana Lorencová navrhla rozšíření okruhu těchto lidí na podnikatele, kteří v posledních třech letech pracovali pro veřejnou správu nebo pobírali dotace. Kontrolní orgán by navíc musel posílat vládě každého půl roku zprávu o činnosti, kabinet by o obsahu informoval veřejnost.

ODS také žádá vyšší ochranu tajných služeb před vyšetřovateli. Policisté by museli mít podle jedné z úprav Marka Bendy povolení vrchního soudu k prohlídce objektů, v nichž se nacházejí materiály označené za tajné a přísně tajné.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vojenské zpravodajství BIS (Bezpečnostní informační služba ČR)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy