Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezpečnost v ČR? Tajná služba zjistila, že z Česka putovaly peníze Islámskému státu

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Praha – Vláda by příští týden měla projednat zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016. V ní se uvádí, že tajné služby v loňském roce získaly poznatky, které se týkaly podezření z financování terorismu. Nejméně jedna platba z Česka byla adresována Islámskému státu.

V části o terorismu zpráva poukazuje na činnost Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha dnes potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem ke známé teroristické skupině. Blíže však případ komentovat nechtěl, protože se podle jeho slov jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci.

I loni se BIS zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle zprávy nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS. Od února platí novela trestního zákoníku, která zpřísňuje postihy za podporu terorismu. Financování terorismu se podle normy stalo samostatným trestným činem, za který hrozí až 12 let vězení.

I v roce 2016 ale lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Pocházeli z islámského světa a v tuzemsku pobývali jen krátkodobě.

Riziko podle zprávy představuje pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území.Existuje totiž riziko, že by mohly zvyšovat úroveň radikalizace ve společnosti, přispívat k šíření extremistických vlivů a vytvářet živnou půdu pro terorismus.

V minulém roce bylo zaznamenáno několik jedinců s radikálními postoji, kteří chtěli například založit uzavřené společenství uplatňující právo šaría, informoval Šticha. „Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Z bezpečnostního hlediska je ovšem nutné prostředí pečlivě monitorovat s cílem včas zachytit připadnou hrozbu radikalizace," doplnil Šticha.

Témata:  Islámský stát BIS (Bezpečnostní informační služba ČR) Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.