Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vokřál vysvětluje nepodepsanou smlouvu o daru DRFG pro ANO. Na vině je prý hektické dění

4. celostátní sněm hnutí ANO
4. celostátní sněm hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brno - Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dnes vysvětloval to, proč nebyla podepsána smlouva o daru společnosti DRFG Davida Rusňáka pro hnutí ANO. Podle něj za to může hektická doba roku 2014 před komunálními volbami.

Vokřál to dnes novinářům řekl v reakci na to, že dar 1,1 milionu korun od podnikatele Rusňáka chybí ve výroční zprávě hnutí za rok 2014. Přišlo se na to poté, co začala policie Rusňáka prověřovat kvůli únikům z policejních spisů a podnikatel kvůli kauze ukončil členství v hnutí. Šéf ANO Andrej Babiš už dříve vyzval jihomoravskou organizaci, aby dar podnikateli vrátila.

Pátrání po smlouvě začalo až poté, co vyšla kauza na povrch a Babiš navrhoval Rusňákovo vyloučení a navrácení jeho daru. Vokřál řekl, že se vrácení daru zváží až v případě prokázání Rusňákovy viny. Smlouvu se nejprve nedařilo najít. „Nakonec se našla, ale bohužel v nepodepsané formě. Je to nešťastná záležitost, že někde na trase mezi Brnem a Prahou v hektické době roku 2014 došlo k tomu, že je smlouva nepodepsaná," uvedl brněnský primátor.

Rusňák, jehož žena Petra Rusňáková byla na předním místě kandidátky a stala se radní, se podle něj na volební kampani přímo podílel. „Náklady spojené s jeho aktivitami byly realizované, plnění bylo naplněno. Neumím to okomentovat jinak než tak, že se věc stala, je to nešťastné a je to ponaučení pro nás do budoucna," dodal.

Opoziční ODS dnes vyzvala sněmovní kontrolní výbor, aby prověřil hospodaření hnutí ANO. "Je nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň nebyly uvedeny ve výroční zprávě, na základě které hnutí obdrželo státní příspěvek," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Vlastník investiční skupiny DRFG Rusňák, který je zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Babiše, je jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází.

Témata:  Petr Vokřál Hnutí ANO David Rusňák

Související

Aktuálně se děje

4:00

Podzimní počasí ukáže po víkendu vlídnější tvář, naznačují meteorologové

Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volby, ilustrační foto

Volby jsou za dveřmi, letos s jednou změnou. Jak správně odvolit?

V České republice se volby do Poslanecké sněmovny konají tradičně každé čtyři roky. Přesný termín pro letošní volby, který určil prezident Petr Pavel, letos připadá na 3. a 4. října 2025, a voliči v něm rozhodnou o novém složení Sněmovny, potažmo i nové vládě. Ačkoliv se princip voleb oproti těm před čtyřmi roky v zásadě nezměnil, jedna novinka se přeci jen objevila. Občanský průkaz v plastové podobě dnes mohou voliči nechat doma.