Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kajínka může zpět do vězení poslat Zeman, ale také Drahoš nebo Horáček

Jiří Kajínek po 23 letech vyšel z vězení
Jiří Kajínek po 23 letech vyšel z vězení
Foto: Tomáš Soukup / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman omilostnil vraha Jiřího Kajínka. Zároveň však k milosti připojil sedmiletou podmínku, ta dává prezidentovi pravomoc poslat Kajínka zpátky za mříže. Monitorovat plnění podmínky budou soudy, které budou každoročně informovat Ministerstvo spravedlnosti. To se, v případě neplnění podmínek, může obrátit na prezidenta, který může trest obnovit.

Ačkoliv dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, kterému udělil prezident Miloš Zeman milost, opustí brány věznice každou chvíli, neznamená to, že si může dělat, co chce. Zeman totiž k milosti připojil i sedmiletou podmínku. 

Kajínek by tak, pokud spáchá nějaký trestní čin, případně pokud se opakovaně dopustí přestupku, mohl putovat zpátky za mříže. Finální slovo ale nebudou mít soudy, pouze osoba prezidenta. 

Miloš Zeman, pokud použijeme právnický slovník, totiž využil tzv. milosti ve formě agraciace, při které záleží na tom, jak se omilostněný chová po udělení milosti. Podmínku omilostnění zpravidla splní, když po stanovenou dobu nespáchá úmyslný trestný čin. Jedná se tak o rozvazovací podmínku. Pokud Kajínek sedmiletou podmínku nesplní, prezident může rozhodnout o tom, že si zbytek trestu (doživotí) odpyká. 

To, zda se omilostněný chová v souladu s podmínkou, sleduje soud, který rozhodoval ve věci v prvním stupni (soud v Plzni). I kdyby podle soudu Kajínek nedodržoval podmínky, prezident republiky to může vidět jinak. Celou věc upravuje § 369 trestního řádu. Soud při sledování, zda omilostněný dodržuje podmínky, spolupracuje se zájmovými sdruženími občanů, pokud tato sdružení mají reálnou možnost chování omilostněného ovlivnit.

Soud musí každý rok zaslat Ministerstvu spravedlnosti zprávu o plnění podmínek. Ministerstvo následně zpracuje zprávu, ve které zhodnotí, zda v tomto případě Kajínek plní podmínky omilostnění. Může i navrhnout prezidentovi republiky, aby rozhodl, že si Kajínek zbylý trest odpyká. 

Jelikož podmínka trvá sedm let, o opětovném poslání do věznice může rozhodovat i příští prezident. Můžeme se tak dočkat i situace, kdy Kajínka zpět za mříže pošle textař Michal Horáček nebo akademik Jiří Drahoš. 

Soud může Kajínkovi po propuštění nařídit i dohled probační a mediační služby, u níž by se měl Kajínek pravidelně hlásit a informovat ji o svém životě. Jelikož je prezident vnímán mezi občany jako velká státní autorita, může v Kajínkovi milost vzbudit pocit, že mu prezidentská autorita poskytla šanci, kterou by měl využít a nezklamat.

Témata:  Jiří Kajínek Miloš Zeman milost prezidenta Michal Horáček Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

VIDEO: Ukrajinci zaútočili v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy