Ostrava - Žalobkyně Krajského státního zastupitelství v Ostravě Brigita Bilíková do tří týdnů podá obžalobu na podnikatele Daneše Zátorského. Společně s dalšími dvěma lidmi je podezřelý z podvodu se škodou více než 120 milionů korun. Údajně se všichni podíleli na tunelování zkrachovalé kampeličky Unibon. Úvěry putovaly majetkově propojeným firmám, které podle policie Zátorský ovládal. Podle Bilíkové firmy nikdy neměly v úmyslu je splatit.
"V současné době pracuji na textu obžaloby. Předpokládám, že ji do poloviny června předám soudu," uvedla. Dodala, že vyšetřování případu tak už skončilo, obvinění muži se seznámili se spisem.
Společně se Zátorským jsou obviněni členové představenstva a členové nejvyššího vedení vedení kampeličky Radek Hradil a David Rusňák. Na dotaz ČTK Bilíková uvedla, že nejde o stejnojmenného vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, jehož jméno figuruje v kauze úniku informací z policejních databází. "Je to shoda jmen," řekla.
Zátorský byl členem úvěrové komise kampeličky. Společně se spoluobviněnými pak podle žalobkyně poskytovali úvěry firmám, které Zátorský ovládal či byly majetkově a personálně spřízněné. "Úvěry nikdy nebyly splaceny. Podle našich zjištění to obvinění ani nikdy v úmyslu neměli," uvedla Bilíková.
Podobné praktiky vedly ke krachu záložny. Spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon odejmula licenci v březnu 2012 Česká národní banka. Důvodem byly podle ČNB přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Záložna Unibon, sídlící v Ostravě, spravovala koncem roku 2011 vklady přes 2,8 miliardy korun zhruba 4400 klientů.
Záložna podle ČNB dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění centrální banky. "Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům ČNB shledala odnětí povolení za jediné možné a efektivní řešení, které zabrání dalšímu porušování právních předpisů a uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny, a tím i ohrožování majetku jejích členů," uvedl tehdy mluvčí centrální banky Marek Petruš.
Zátorský byl koncem loňského června zadržen jako podezřelý v Polsku na základě evropského zatýkacího rozkazu a před tím vydaného příkazu k zadržení podezřelého. Přibližně po měsíci jej polské úřady předaly české policii. Následně putoval do vazby, především z obavy, že by ovlivňoval svědky a vyhýbal se trestnímu řízení. Ostravský okresní soud jej v listopadu z vazby propustil. Musel například odevzdat pas a zaplatit kauci osm milionů korun.
Osmačtyřicetiletý Zátorský stál v čele mnoha firem, které postupně zkrachovaly. Byly mezi nimi stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinie Job Air - Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic. Podíl měl právě i ve spořitelním a úvěrním družstvu Unibon.
Témata: soudy, Ostrava, tunelování
Související
15. listopadu 2024 17:22
15. listopadu 2024 14:12
15. listopadu 2024 13:28
15. listopadu 2024 11:28
13. listopadu 2024 8:32
12. listopadu 2024 17:28