reklama

Eliáš získal speciální Cenu Nadačního fondu Neuron za biologický výzkum jednobuněčných eukaryotických mikroorganismů. "Je to základ veškeré rozmanitosti života, nepřeberná změť, z níž se jich pár posléze úspěšně transformovalo v živočichy a rostliny. Fascinují mě všichni ti prvoci, řasy, s bičíkem či bez, kuličky a oválky, různorodé a málo probádané," vysvětluje dále Eliáš.

Na fakultě dlouho nevěděl, kterým směrem jít, až se tehdy objevil nový proud - analýza genetické informace uložené v deoxyribonukleové (DNA) či ribonukleové kyselině (RNA) u rostlin. "Každý nový genom byla tehdy událost, no a do této etapy jsem vstoupil. Teď nechávám vygenerovat DNA z buněk a zkoumám, jak je genetická informace uspořádaná," uvedl dále.

Na přírodovědecké fakultě se zabývá analýzou veškeré genetické informace uložené v DNA a u některých virů v RNA konkrétního organismu.

Eliáš podle svých slov informace srovnává a hledá v tom systém a snaží se porozumět, co který úsek v DNA či RNA znamená. Nedávno spolu se svým týmem objevil tři nové genetické kódy a zjistil, jak probíhá jejich evoluce. Podobně objevili také novou bakterii, která infikuje skupinu řas tak, že do ní zkopíruje část své DNA. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií.

Opakující se struktury hledá a nachází Eliáš také ve své druhé vášni, kterou je národopis a lidové písně.