Praha - Biolog Marek Eliáš z ostravské přírodovědecké fakulty tvrdí, že protisté (prvoci) jsou odpovědí na otázku, z čeho se před jednou až dvěma miliardami let vyvinul pozemský život.
Eliáš získal speciální Cenu Nadačního fondu Neuron za biologický výzkum jednobuněčných eukaryotických mikroorganismů. "Je to základ veškeré rozmanitosti života, nepřeberná změť, z níž se jich pár posléze úspěšně transformovalo v živočichy a rostliny. Fascinují mě všichni ti prvoci, řasy, s bičíkem či bez, kuličky a oválky, různorodé a málo probádané," vysvětluje dále Eliáš.
Na fakultě dlouho nevěděl, kterým směrem jít, až se tehdy objevil nový proud - analýza genetické informace uložené v deoxyribonukleové (DNA) či ribonukleové kyselině (RNA) u rostlin. "Každý nový genom byla tehdy událost, no a do této etapy jsem vstoupil. Teď nechávám vygenerovat DNA z buněk a zkoumám, jak je genetická informace uspořádaná," uvedl dále.
Na přírodovědecké fakultě se zabývá analýzou veškeré genetické informace uložené v DNA a u některých virů v RNA konkrétního organismu.
Eliáš podle svých slov informace srovnává a hledá v tom systém a snaží se porozumět, co který úsek v DNA či RNA znamená. Nedávno spolu se svým týmem objevil tři nové genetické kódy a zjistil, jak probíhá jejich evoluce. Podobně objevili také novou bakterii, která infikuje skupinu řas tak, že do ní zkopíruje část své DNA. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií.
Opakující se struktury hledá a nachází Eliáš také ve své druhé vášni, kterou je národopis a lidové písně.
Související
16. ledna 2021 9:04
10. ledna 2021 19:11
8. ledna 2021 16:13
8. ledna 2021 14:22
6. ledna 2021 14:36
6. ledna 2021 11:11