reklama

Sokolovské gymnázium je školou, kterou zřizuje Karlovarský kraj. Tam nyní vládne koalice v čele s hnutím ANO Andreje Babiše. Podle vedoucí odboru školství ale zákon neumožňuje politickou prezentaci či konání akcí s politickým podtextem na půdě krajem zřizovaných škol nejen v době školního vyučování, ale ani po skončení výuky.

"Ředitel školy po zjištění, o jakou akci se jedná, chtěl svým rozhodnutím dostát ustanovení školského zákona a zabránit spojení školy s jakoukoliv formou politické propagace," uvedla Monika Havlová.

Kniha "Žlutý baron" Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a film "Selský rozum" Zuzany Piussi a Víta Janečka se věnují tomu, proč předseda hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš vstoupil do politiky a jak funguje jeho podnikání.

Podle Moniky Šatavové ze spolku Svoboda slova, který film a knihu na turné propaguje, nejde o politickou akci, ale občanskou, proto odvolávání se za školský zákon považuje za nesmyslné.

Kniha a film nakonec najdou azyl v evangelickém kostele. "To, že se bude promítat v kostele, je trochu symbolické. V roce 1989, když se lidé sešli na náměstí, také Státní bezpečnost odstřihla mikrofony a lidi pak pozval do kostela evangelický farář František Pavlis," naznačil paralelu mezi dobou před revolucí v roce 1989 a dneškem aktivista Tomáš Kábrt.

reklama