reklama

Výsledky průzkumu při příležitosti Českého dne proti rakovině (11. května) poskytl ředitel společnosti Tomáš Böhm. "V Česku celkově kouří 30 procent dospělých, mezi pěstouny je podíl kuřáků jen necelých sedm procent. K nekuřáctví vychovávají i svěřené děti, ani ony pak v dospělosti nekouří," uvedl Böhm.

Všichni dotázaní pěstouni uvedli, že děti chrání před kuřáckými prostory a o zlozvyku s dětmi komunikují. Ve skupině dotázaných uvedlo pouze sedm procent, že jejich, či jim svěřené děti jsou také kuřáci.

Podle Böhma by to měli být především rodiče, kdo bude vychovávat potomky. "Ve skupině pěstounů díky průzkumu jasně vidíme vysokou úspěšnost, jsou-li rodiče sami nekuřáci a s dětmi o kouření mluví," dodal.

Nádory plic jsou obvykle v raných stadiích bezpříznakové. Spolu s jejich růstem se začínají objevovat příznaky. Projevují se také podle toho, o jaký typ nádoru se jedná, vysvětluje rakovinaplic.cz.

Nejčastějším příznakem rakoviny plic je kašel. Protože rakovina plic velmi často postihuje lidi s chronickou bronchitidou, při níž je kašel samozřejmostí, rozhodujícím údajem je změna charakteru kašle. Může být více dráždivý, záchvatovitý, může se změnit množství a charakter vykašlávaného sputa (hlen).

Dalším průvodním znakem je tzv. hemoptýza (vykašlávání krve pocházející z průdušek nebo plic). Ne každá vykašlávaná krev je však příznakem rakoviny plic. Nejčastěji je způsobena infekcí dolních cest dýchacích. Charakteristické, i když ne příliš časté, je vykašlávání sputa vzhledu malinového želé.

Obvyklým projevem je chrapot. Je způsoben postižením nervu (nervus laryngeus recurrens).

Příznakem již pokročilejšího onemocnění je dušnost, nechutenství (relativně často odpor k masu) a úbytek hmotnosti více než 5 % váhy během 3 měsíců bez dietních opatření.

Rostoucí nádor se dále projevuje bolestí na hrudi. V závislosti na typu nádoru má různé příčiny a různý charakter. Prorůstání nádoru do hrudní stěny se projevuje tupou přetrvávající bolestí, bolest při dýchání, která se zhoršuje při kašli a hlubším nádechu, značí zasažení pohrudnice, trvalé, kruté bolesti ukazují na zasažení nervů. Nádor na periferii může způsobovat bolest pod lopatkou.

reklama