Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EGAP zrušila zvláštní režim u exportu do Běloruska a na Ukrajinu

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Praha - Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) zrušila zvláštní režim pro pojišťování exportu na Ukrajinu a do Běloruska. U exportu na Ukrajinu zůstala po únoru 2014 od EGAP podpora jen několika malým a středním podnikům, energetická společnost NAEK své závazky vůči EGAP splácí. V Bělorusku je prostředí ekonomicky nestabilní.

"Obě země spadají podle kategorizace rizika Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj do nejrizikovější kategorie 7 a EGAP k nim bude přistupovat u nových obchodních případů stejně jako k dalším zemím této rizikové kategorie. U obou těchto zemí má exportní pojišťovna nastavené nové teritoriální limity," uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Pro pojištění projektů na Ukrajinu je nově limit 2,5 miliardy korun, nyní je z něj vyčerpáno 1,1 miliardy korun. V případě Běloruska je z limitu 7,2 miliardy korun volných pro nové obchodní případy přibližně 1,5 miliardy korun.

"Při projednávání nových obchodních případů na Ukrajinu budou mít výhodu krátkodobé a střednědobé transakce, případně transakce se subjekty strategického významu a s příjmy v devizách," uvedl předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

Pro export do Běloruska mohl být zvláštní režim pro pojišťování zrušen díky snížení angažovanosti EGAP v této zemi a dobré platební morálce u pojištěných případů. "Část portfolia v Bělorusku se navíc podařilo dozajistit u komerčních zajistitelů," zmínila Hikelová.

Témata:  Exportní garanční a pojišťovací společnosti Ukrajina Bělorusko dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 10:29

Agáta Hanychová se dočkala zvláštní výsady. Ostatním zbyly oči pro pláč

Na placených platformách se v posledních měsících roztrhl pytel s exkluzivním obsahem. Mezi prvními, kdo využil tento formát ke svému prospěchu, byly Agáta Hanychová (39) a Ornella Koktová (32). Jejich podcast se rychle stal jedním z nejdiskutovanějších a zdá se, že obě dámy mají na platformě výsadní postavení. Důkazem je i zvláštní přístup provozovatelů, kteří podnikli kroky na jejich ochranu, zatímco jiným tvůrcům zbyly jen oči pro pláč.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.