reklama

Problém premiér naopak nevidí v úpravě legislativy, která má umožnit rychlejší schvalování misí.

"Myslím, že tohle není nějaký zásadní problém. Tady jde spíše o to, abychom dobře rozvrhli síly a abychom zlepšili nábor v armádě, protože mise samozřejmě vyžadují vojáky a my potřebujeme naplnit ta tabulková místa, která jsme si naplánovali," uvedl. Mise přitom považuje za velmi užitečné z hlediska praktického výcviku vojáků, protože se mají na misích šanci setkat se skutečnými riziky a problémy. Ukazuje se to na profesionalitě vojáků, kteří třeba prošli misemi v Afghánistánu nebo na Balkáně, míní premiér.

Doplnil, že podporuje, že se v Parlamentu zpřesňuje legislativa pro schvalování misí. Návrh ale stále Sněmovna neprojednala ani v prvním čtení. Sobotka o této ústavní novele chce jednat ve středu na koaliční radě, která mimo jiné určí prioritní legislativní předlohy pro poslední schůze dolní komory před jejím rozpuštěním.

Sobotka také dodal, že pokud se Evropská unie rozhodne v rámci posílené obranné spolupráce provádět společné nákupy, mohlo by to českým zbrojařům umožnit přístup na nové trhy.

"Pokud budou společné nákupy, tak je důležité, aby byla spravedlivá, transparentní pravidla. To znamená, aby naše firmy buď samy nebo v nějaké kooperaci měly šanci se toho zúčastnit," řekl Sobotka. Zbrojařům věří, že v konkurenci uspějí. "Myslím si, že ustrašenost dopředu není na místě, protože máme velmi dobré firmy s kvalitní produkcí, ať už jde o munici, nebo ruční palné zbraně. Takže si myslím, že máme docela slušné šance," uvedl.

Čeští zbrojaři by se podle Sobotky také neměli bránit spolupráci se zahraničními kolegy. Jednotlivé země si podle něj hodně hlídají dodávky pro své armády, spolupráce by tak mohla českým firmám otevřít cestu na nové trhy.

reklama