reklama

Pokud máte chuť na pořádnou smaženici, rozhodně nemusíte čekat na vhodné úlovky až do září. Houby najdete už teď - a to ve velkém! Stačí jen vědět, kam se podívat...

Mnoho lidí hledá houby v lese, to je ale obrovská chyba. Ty nejlepší kousky totiž najdete mnohem blíž, než si myslíte. "Jsou hlavně na kraji lesa, hlavně v křovinách, kam se dostane sluníčko," řekl TV Nova mykolog Rudolf Mašek. A o jakých houbách je řeč?

Jak už napovídá název měsíce, nejvíce zaplňují houbařům košíky čirůvky májovky. Roste jich opravdu hodně, často jsou pospolu. "Je to výborná houba, výborná na smaženici, na řízky, na omáčku houbovou bílou - omáčku jako z hřibů," vysvětluje Mašek.

Musíte však dávat pozor. Je lehce zaměnitelná s hořkým žampionem zápašným, který by vám smaženici pořádně zkazil. Poznáte ho podle toho, že pod kloboukem skrývá růžové lupeny (májovka má bílé).

Další houby skvělé na smaženici jsou opěnky měnlivé. Abyste je ale našli, musíte zvednout hlavu o něco výš. Opěnka totiž roste na stromech.

Jarní houby podle mykologů porostou ještě alespoň do konce května, červen už bude slabší. Pokud ale počasí houbám přát, hříbků už bychom se mohli dočkat v červenci.

reklama