Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD by měla pomáhat a chránit, ne buzerovat, myslí si Zaorálek

Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ústřední výkonný výbor ČSSD dnes schválil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka za hlavního volebního lídra. ČSSD by podle něj měla vystupovat jako strana, která pomáhá a chrání a která je přesvědčena to tom, že si lidé zaslouží "dobrý život v dobré zemi a dobrou práci".

Stranu od čtvrtka vede statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, podle kterého dnešní hlasování ukázalo, že ČSSD táhne za jeden provaz.  Zdůraznil, že sociální demokraté musejí přestat s hádkami mezi sebou a vést politické debaty sami o sobě.

Nový šéf strany naznačil, že hlavním soupeřem strany je hnutí ANO Andreje Babiše, které označil za soupeře s vlastními médii a nekonečnými finančními prostředky. ČSSD podle Chovance ale za sebou má tradici a výsledky. "Jsme tu pro lidi, vždy jsme tu pro ně byli a nikdy je neopustíme," řekl Chovanec.

ČSSD by podle Zaorálka neměla by lidi buzerovat regulacemi. Vymezil se proti milionářům, kteří se staví do čela zástupů a "bojují proti establishmentu, jehož součástí celou dobu byli". S výjimkou Zdeňka Bakaly nikoho přímo nejmenoval. Posteskl si jen, že se lidem nezajídá stále stejná komedie, když jim někdo takový "rozdá někde nějakou pětitisícovku nebo koblihu".

"Nemá cenu opakovat to, co se nám povedlo, protože to vlastně není to, čím jsme schopni dnes lidi oslovit. Nutná je schopnost předvést lidem, že my nějakou cestu do budoucnosti známe," uvedl. Podle něj je k tomu příhodná doba s ohledem na blížící se výročí událostí let 1918 a 1968 a přihlásil se k masarykovskému odkazu. "Levice nemůže být přesvědčivá, pokud nebude cítit nějakou národní hrdost," poznamenal.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Lubomír Zaorálek Milan Chovanec

Související

Aktuálně se děje

1. října 2025 12:41

Ilona Csáková prozradila pravdu o pikantním rozhovoru s Karlem Gottem

I říjen je měsícem, kdy se rodily a zároveň nás opouštěly známé osobnosti. Ilona Csáková slaví právě dnes půlkulaté 55. narozeniny. Když jí bylo čerstvě 49 let, odešel před šesti lety Karel Gott. Co spolu dva slavní zpěváci zažili? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Petr Fiala (ODS) a Andrej Babiš (ANO) se utkali v duelu na CNN Prima News. (1.10.2025)

Babiš versus Fiala poprvé. Duel přinesl ostré slovní výpady a mávání grafy

Předvolební debata mezi premiérem a lídrem koalice Spolu Petrem Fialou šéfem hnutí ANO a expremiérem Andrejem Babišem se nesla v duchu ostrých osobních výpadů, obviňování a mávání grafy. Oba lídři se střetli v klíčových otázkách od inflace, daní a zadlužování státu přes důchodovou reformu a rodinnou politiku až po obranu, vztah k Ukrajině a klimatické závazky. Fiala obviňoval Babiše z nezodpovědnosti a z politických výmluv, zatímco Babiš vykresloval premiéra jako nekompetentního vůdce, který prý zadlužuje stát a selhává doma i v Bruselu.