Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zoo v Ostravě slaví. Narodilo se v ní sloní mládě

Sloni, ilustrační fotografie
Sloni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ostrava - Slonice Vishesh dnes dopoledne v ostravské zoologické zahradě porodila své třetí mládě. Porod byl bez komplikací a matka o slůně pečuje.

Pavilon bude dočasně uzavřen, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková. "Porod začal okolo třetí hodiny ranní, mládě přišlo na svět v 10:57. Sloní mládě se narodilo po 662 dnech březosti. Porod proběhl bez komplikací, mládě je vitální a záhy po porodu se postavilo na nohy. Zatím si nejsme jisti pohlavím. Jeho matka je klidná a o své mládě pečuje," uvedla Nováková.

Dodala, že kvůli potřebnému klidu pro slonici i mládě bude pavilon slonů dočasně uzavřen pro veřejnost. "Chovatelé budou pro případ nenadálých komplikací po dobu několika dní pokračovat v nočních hlídkách," uvedla Nováková.

Samice Vishesh byla březí potřetí. Své první mládě přivedla na svět v březnu 2011, šlo o první slůně narozené v Česku. Vishesh ale byla nezkušená a vůči samečkovi byla agresivní a nechtěla o něj pečovat. Sameček nakonec v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. V únoru 2014 Vishesh porodila samičku, později pojmenovanou Sumitra.

Mládě ale od narození i přes veškerou snahu ošetřovatelů nepilo mateřské mléko a pracovníci zoo od počátku upozorňovali na to, že není znám případ, kdy by se takové mládě dožilo dospělosti. Přestože samička dobře prospívala a Vishesh o ni pečovala, náhle uhynula ve věku necelých dvou let počátkem loňského roku.

Témata:  zoo Ostrava sloni

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 16:17

Dara Rolins odhalila, kdy si dcera oficiálně změní příjmení

Velkým tématem posledních dní je změna příjmení, pro kterou se rozhodla dcera Dary Rolins. Právě slavná zpěvačka je osobou, která tento krok vysvětluje. Rozhodující slovo však měl Lauřin otec Matěj Homola. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy