Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzájemná propagace šumavských parků nese výsledky, turisté projevují velký zájem

Člověk může svou činností způsobit katastrofu
Člověk může svou činností způsobit katastrofu
Foto: Pixabay

Klatovy - Spolupráce Národního parku Šumava (NPŠ) a Národního parku Bavorský les, které se vzájemné propagují, se vyplácí. Návštěvnost české části se od roku 2013 zvýšila o 15 až 20 procent na loňské více než dva miliony turistů.

Uvedl to dnes ředitel NPŠ Pavel Hubený a mluvčí Jan Dvořák na Dni NPŠ na Rokytě u Modravy v srdci parku. Akce byla věnována šumavským šelmám, přilákala tisícovku lidí. "Manželé Andrlovi přivezli domestikované vlky, režisér a senátor Václav Chaloupek půlročního jezevce Huga, s nímž připravuje televizní dokumenty," uvedl Dvořák.

"Se šelmami se mohli návštěvníci seznámit i nepřímo díky naším zoologům, tedy jak se dělá například fotomonitoring zvěře, jak poznávat rysa, protože každý má svoji unikátní kresbu na těle a další," uvedl mluvčí. Ředitelé obou parků pokřtili dvojjazyčný kalendář.

Podle nich jezdí lidé na obě strany Šumavy, protože funguje společná propagace. Každá strana je odlišná. "Bavorská je dramatická, strmá, je tam hodně buku; v ČR je to melancholicky divoké," řekl Hubený.

Oba parky chtějí společně přebudovat informační střediska i informační systém. "Bude trojjazyčný, zajímavější, nebudou se opakovat témata," uvedl Hubený. "Dále běží monitoring struktury lesních ekosystémů. Vyhodnocujeme stav přírody a výskytu tetřeva, tetřívka a jeřábka. Stejné měření tetřeva bylo v roce 2012. Pokud zjistíme, že jeho populace roste, tak nám to otevře úplně nové možnosti zpřístupňování území. Budeme všichni vítězi. Populace tetřeva bude silná a my zároveň budeme moci víc chodit do přírody," dodal.

Do parku Bavorský les jezdí čím dál víc turistů z ČR. Mezi cizinci, kteří v oblasti přenocují, jsou třetí nejpočetnější skupinou po Rakušanech a Nizozemcích.

Témata:  Šumava cestování příroda

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.