Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pes přežil uvázlý v noře 16 dní. Pomohl si sám, hasiči byli překvapení

Pes, ilustrační fotografie
Pes, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Semily - Celých 16 dní musel vytrpět pes v noře v oblasti Českého ráje. Ten tam uvízl společně s liškou. Kromě zlomeného zubu a velké únavy se psovi nic nestalo. ČTK to dnes řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Podle mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové byl pes v úterý slyšet, a hasiči se dnes proto k noře opět vydali. "Veterinář říkal, že pokud má pes k dispozici vodu, tak i po těch 16 dnech má šanci na přežití," uvedla Štrauchová.

Jak se dostal lovecký border teriér ven, hasiči nevědí. "Když na místě byla schůzka, co bychom mohli ještě udělat, tak došlo k tomu, že se najednou pes objevil a stál za hasiči," řekla mluvčí. Hasiči mu dali napít a odvezli do Turnova na vyšetření na veterinu. "Neměl žádné tržné ani jiné rány, které by ho ohrožovaly na životě," dodala mluvčí. Na veterině se podle ní pes také setkal se svoji majitelkou.

Pes uvízl v noře ve skalní spáře ve Skalanech 3. července, kdy se dovnitř vydal za liškou. Při tom nastal zával. Podle serveru iDnes nora měří asi šest metrů a mezi kamením na ni navazuje asi pětimetrová štola. Majitelka ani hasiči poté nedokázali psa z nory dostat.

"Nešlo ani spustit dolů rovné tyče, abychom zjistili, jak to tam vypadá," řekl serveru velitel zásahu Pavel Viták z Hasičského záchranného sboru v Semilech. Ve spáře byl totiž ostrý, zhruba pětačtyřicetistupňový zlom. Hasičům se nakonec podařilo zával uvolnit, aby zvířata měla možnost se sama vyhrabat ven. Více než týden se ale nic nedělo, nepomohlo ani položení mrtvé slepice a látky otřené o hárající fenu před noru. Kopat hasiči nemohli. Podle Štrauchové hrozilo, že by to způsobilo další zával.

Témata:  zvířata psi EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.