Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny chtějí po postižených vozíky. Ti na ně sami doplácejí

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Zdravotní pojišťovny vyžadují po uplynutí užitné doby zpět invalidní vozíky i další pomůcky na míru, na které si lidé museli připlatit desetitisíce korun. Tuto praxi kritizuje Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP).

Rada měla původně s VZP dohodu, podle níž si mohli lidé po uplynutí užitné doby pomůcky ponechat. Od ledna pojišťovna tento postup přestala dodržovat, uvedla NRZP.

V Česku je kolem 30.000 vozíčkářů. Lékaři pak provedou ročně kolem 10.000 amputací nohy kvůli cukrovce. Nejobyčejnější mechanické vozíky vyjdou asi na 9000 korun, odlehčené na 20.000 korun, aktivní na zhruba 50.000 a speciální pro nejvážněji postižené na 100.000 korun.

Klient si podle rady hradí někdy až 60 procent ceny. Elektrické vozíky pojišťovny proplácejí, ale jen do částky 136.000 korun. Náklopné zařízení pro polohování za 40.000 korun si obvykle musí handicapovaný uhradit. Mezi další pomůcky patří složité ortézy a protézy.

"Zdravotní pojišťovny si přivlastňují zdravotní prostředek, na němž se podíleli pacienti až 60 procenty ceny, tedy 60.000 až 70.000 korun. Nemají právo vést ho ve svém majetku. Starý i nový občanský zákoník mluví o tom, že existují nějaké podíly na věci. Je nepřípustné, aby zdravotní pojišťovna majetkovou účast přecházela," uvedl právník NRZP Zdeněk Žižka.

Mechanický vozík má užitnou dobu pět let, elektrický sedm let. "Nikomu nestačí invalidní vozík jeden. Když se porouchá, trvá oprava dlouho a musí být na předpis. Člověk je vyřazen ze života. Všichni si chtějí vozík ponechat i po době užití, mají ho jako rezervu pro nenadálé případy," řekl předseda NRZP Václav Krása. Podle Žižky vrácené vozíky, které byly vyrobeny na míru, není většinou možné repasovat a končí ve šrotu.

VZP nyní oznámila, že si klienti budou moci vyřazené vozíky znovu nechávat podle nové smlouvy, která nahradí dřívější dohodu.

Vrácení vozíků po klientech chce i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "Musíme je požadovat zpět, neboť jde podle zákona o náš majetek, a to i s doplatky. Po uplynutí užitné doby nabízíme zájemcům odkup za odpisovou cenu, která je podle tabulek většinou symbolická," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Témata:  VZP zdravotně postižení Václav Krása

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 20:34

Rusko poslalo na Zelenského atentátníka. Sbíral informace

Polská policie ve středu zatkla muže podezřelého, že poskytoval pomoc ruské vojenské rozvědce GRU při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tuto informaci zveřejnila polská prokuratura na svém webovém portálu. Podezřelému hrozí až osm let odnětí svobody.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy