Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podvodníci prozvání ze zahraničí, lidé pak platí vysoké poplatky

Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe
Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe
Foto: Pixabay

Praha – Volalo vám na telefon neznámé číslo ze zahraničí? Dobře si rozmyslete, jestli na něj zavoláte zpět. Asociace poskytovatelů mobilních sítí (APMS) totiž varuje před nevyžádanými hovory ze zahraničních čísel. 

Během pondělí a dneška se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním z telefonních čísel z Alžírska, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu a dalších zemí. Volajícím jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět, za což zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor, upozornil výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

Mobilní operátoři už podle něj drtivou většinu těchto čísel zablokovali, útok však stále probíhá. „Asociace poskytovatelů mobilních sítí proto doporučuje při nevyžádaných hovorech ze zahraničních čísel nevolat zpět," uvedl Grund s tím, že řádově stovky lidí už na tato čísla volaly zpět.

Systém funguje tak, že zákazníci jsou prozváněni účelově. Volající nechá jejich telefon vyzvánět velice krátce a čeká, že zavolají zpět. Ve spěchu či zmatku člověk přehlédne, o jaké číslo jde, a následný odchozí mezinárodní hovor je mu naúčtován dle patřičné zóny. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.

„Jedná se o klasický takzvaný wangiri scénář, který se naposledy odehrál minulý týden na Slovensku. Pokud tedy najdete v nepřijatých hovorech neznámé číslo, ujistěte se, že začíná českou mezinárodní předvolbou +420, a že tedy při volání zpět nebudete volat mezinárodně," upozornil Grund.

Témata:  podvod telefony mobily

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.