ČEZ chce výrobu elektřiny z druhého bloku chce obnovit během příštího týdne, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je kvůli výměně paliva podle plánu odstaven od 19. května.

Fyzikální testy například ověří, jestli je správně zavezeno palivo. Pak začnou energetici zvyšovat výkon reaktoru. Až bude na 30 procentech, spustí personál dvacetihodinové energetické testy. „Jsou tři, fyzici během nich sledují intenzitu štěpné reakce a kalibruje se měření výkonu reaktoru," řekl Sviták.

Zároveň se vyvažuje turbína: roztočí se na provozní otáčky, což je 50 otáček za vteřinu, přitom se sleduje, jak turbína reaguje.

„Startem reaktoru končí jeden z důležitých milníků odstávky. Stále nás ale čekají testy sekundárního okruhu, od kterých se bude odvíjet připojení bloku k přenosové soustavě," řekl ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek. Připojení by mělo nastat, až bude reaktor na 50 procentech výkonu.

První blok jaderné elektrárny je ve standardním režimu. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,06 terawatthodiny (TWh) elektřiny. To odpovídá přibližně 15 procentům celkové spotřeby elektřiny ČR v minulém roce.

reklama